Podczas Dożynek Powiatowych w Zielonce Pasłęckiej 16 września zostały wręczone nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu i kultury fizycznej za rok 2017. W tym roku Zarząd Powiatu w Elblągu przyznał 9 nagród, w tym dwie zespołowe. Elbląski Szkolny Związek Sportowy dokonał również podsumowania współzawodnictwa sportowego szkół z terenu powiatu elbląskiego za rok szkolny 2016/2017.

Sylwetki laureatów nagrody Starosty Elbląskiego

za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu

w roku 2017

Rafał Biernacki – mieszkaniec Bielicy w gm. Godkowo. Początkowo uprawiał kick-boxing, zajmując czołowe miejsca w zawodach ogólnopolskich. Od kilku lat odnosi znaczące sukcesy w biegach przełajowych i maratonach. W 2011 r. zwyciężył w Biegu Sobieskiego w Wiedniu, może się również pochwalić licznymi medalami w zawodach regionalnych i ogólnopolskich. Jest aktywnym propagatorem sportu na terenie gminy Godkowo.

KS „Polonia” Pasłęk – obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia powstania. Jest spadkobiercą dokonań powstałego w 1950 roku Związkowego Klubu Sportowego Ogniwo Pasłęk. Pierwszym prezesem klubu był Jan Czymbor. Klub miał kilka sekcji, m.in. piłki nożnej, siatkówki, prężną sekcję motorową.

W 1957 roku powstał Miejski Klub Sportowy Polonia, w którym sekcją wiodącą stała się piłka nożna. Prezesem klubu został Bogdan Korzeniowski. Od roku 1980 klub funkcjonował pod nazwą Międzyzakładowy Ludowy KS Polonia Pasłęk. W roku 1996 prezesem KS Polonia został Jerzy Przedpełski. Klub miał wówczas trzy sekcje: piłki nożnej, koszykówki i kick-boxingu. W ostatnich latach doszła sekcja lekkoatletyczna.

W roku 1999 piłkarska drużyna Polonii cieszyła się z awansu do IV ligi. Ikoną sekcji kick-boxingu jest medalistka mistrzostw Europy i świata Żaneta Cieśla, natomiast w sekcji lekkoatletycznej czołowymi postaciami są oszczepnicy, m.in. Kacper Oleszczuk. Trenerem i wychowawcą wielu generacji pasłęckich lekkoatletów jest Zbigniew Borysewicz.

W ostatnich latach znakomicie prezentuje się infrastruktura sportowa, z której korzystają piłkarze i lekkoatleci. Boisko główne z doskonałą nawierzchnią, bieżnia z tartanową nawierzchnią, estetyczny i funkcjonalny budynek socjalny. Od lutego 2007 prezesem klubu jest znany lekkoatleta Mirosław Plawgo.

KS „Siodło” Kępniewo – powstał w 2009 r. i propaguje rzut podkową –dyscyplinę, z której nasz region zasłynął w Polsce i za granicą. Klub szczyci się zdobyciem kilkudziesięciu pucharów i medali na ogólnopolskich zawodach. Prezes klubu Tomasz Sądej w ubiegłym roku w cyklu sześciu turniejów ogólnopolskich zajął I miejsce. W bieżącym roku zawodnicy klubu na Mistrzostwach Polski w Rzucie Podkową zdobyli tytuły mistrzowskie drużynowo i indywidualnie. W sierpniu bieżącego roku Krzysztof Sokół reprezentujący KS „Siodło” zwyciężył w Ogólnopolskim Turnieju w Podgórzynie, pokonując 114 zawodników z całego kraju.

Kacper Oleszczuk – reprezentuje Klub Sportowy „Polonia” w Pasłęku. Od kilku lat zdobywa medale Mistrzostw Polski i Europy w rzucie oszczepem. W 2015 r. zdobył złoty medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinie oraz I miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Białymstoku. W tym sezonie wywalczył III miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów w Bydgoszczy oraz VIII miejsce w Mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Za swoje wybitne osiągnięcia sportowe był już wielokrotnie nagradzany przez Starostę Elbląskiego. W 2016 r. otrzymał stypendium Ministra Sportu.

Elżbieta Rywelska – trenerka i nauczycielka wychowania fizycznego z Pasłęka z 32-letnim stażem pracy. Trenowane przez nią lekkoatletki wielokrotnie zdobywały najwyższe laury na zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. Trenowana przez panią Elżbietę wspólnie z mężem córka Kamila Rywelska odniosła wiele sukcesów na arenach krajowych i międzynarodowych, będąc m.in. dwukrotnie finalistką Mistrzostw Świata Juniorów w trójskoku. W Zespole Szkół w Pasłęku przez wiele lat społecznie prowadziła zajęcia koszykówki dla dziewcząt. Współorganizowała również wiele imprez sportowych dla dzieci i młodzieży z powiatu elbląskiego.

Mirosław Sienkiewicz – pełni funkcję prezesa KS „PAMA” Powodowo w gminie Rychliki. Od 2009 r. zaangażowany społecznie w pracę na rzecz klubu. Z jego inicjatywy na terenie gminy powstała infrastruktura sportowa służąca lokalnej społeczności. Prowadził zajęcia z młodzieżą przygotowujące do udziału w rozgrywkach, w 2015 r. jako trener zespołu seniorów uzyskał awans do A-klasy. Propaguje sport na terenie gminy Rychliki, organizując imprezy i zawody sportowe dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Martyna Staszewska – mieszkanka Tolkmicka, uprawia z dużymi sukcesami fitness. Zdobyła tytuł Mistrzyni Europy 2017 w Hiszpanii w kategorii fitness sylwetkowe. Jest również tegoroczną złotą medalistką Mistrzostw Polski w Kielcach. Obecnie przygotowuje się do udziału w Mistrzostwach Świata we Francji, gdzie ma realne szanse zdobyć kolejne laury.

Joanna Świderska – mieszkanka Zielonki Pasłęckiej (gm. Pasłęk). Od 10 lat uprawia siatkówkę na siedząco w Integracyjnym Klubie Sportowym „Atak”. Dzięki swojemu zaangażowaniu w treningi zdobywa najwyższe możliwe miejsca w tej dyscyplinie sportu. W ubiegłym roku wywalczyła złoty medal na Otwartych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w siatkówce plażowej.

Michał Weroński – pracownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim. Od 10 lat z dużym powodzeniem zajmuje się sportem w barwach Integracyjnego Klubu Sportowego „Atak”. W ubiegłym roku zdobył złoty i srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim na IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Sportowych w Białymstoku. W tegorocznych Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii wywalczył brązowy medal w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 m.

Punktacja generalna szkół według rankingu ESZS przedstawia się następująco:

Igrzyska Młodzieży Szkolnej

1. SP Młynary – 1040 pkt