Grupa uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku wraz z opiekunami: Beatą Pierlejewską oraz Tomaszem Tuniewiczem w dniach 7-11 września 2017 r. uczestniczyła w projekcie edukacyjnym EuroWeek - Szkoła Liderów. Jest to obóz edukacyjny, pozwalający młodym ludziom doskonalić umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego oraz włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.

Uczestnicy mieszkali w ośrodku "Słoneczna" w Międzygórzu w Kotlinie Kłodzkiej. Codziennie brali udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim przez wolontariuszy z różnych krajów i kontynentów, między innymi: Armenii, Azerbejdżanu, Ugandy, Meksyku, Łotwy, Turcji i Filipin. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych oraz praktycznych ćwiczeń. Ważną częścią szkolenia były prezentacje na temat krajów, z których pochodzili wolontariusze. Uczniowie uczyli się podstawowych słówek, sposobów powitania, tradycyjnych tańców, poznawali narodowe potrawy i święta.

Wolontariusze, których liderem był Mirmizami Abdulzada z Azerbejdżanu, nazywany przez młodzież Mr Masakra, mieli za zadanie pomagać uczestnikom w poszerzaniu ich horyzontów w zakresie różnych kultur oraz podnosić umiejętności potrzebne do międzynarodowej współpracy, zarażali uczniów swoją pozytywną energią, a także otwierali na mówienie w języku angielskim.

Każdy dzień rozpoczynał "energizer" – zajęcia ruchowe, które miały pobudzić uczestników do działania, potem odbywały się zajęcia w losowo dobieranych grupach. Ukoronowaniem każdego dnia była międzynarodowa dyskoteka.

Uczniowie doskonalili umiejętność autoprezentacji oraz prezentacji partnerów w języku angielskim, brali udział w rozważaniach na tematy moralno-etyczne, uczyli się współpracy, podziału ról i obowiązków oraz budowania zaufania w grupie. Wykonując zadania „Mission impossible” oraz przygotowując i nagrywając filmy ćwiczyli kreatywność i umiejętność dobrej organizacji czasu pracy i zadań.

Wyjazd na Euroweek był bardzo udany, ponieważ oprócz zajęć podnoszących kompetencje językowe przewidziana też została wycieczka na "spacer w chmurach" Skywalk w Dolni Morava.

W celu podniesienia umiejętności społeczno-komunikacyjnych uczestników, program Euroweek otwiera przestrzeń do rozwijania poczucia pewności siebie poprzez zróżnicowane zadania, mające na celu integrację grupy i budowanie teamu, a także poprzez warsztaty językowe, odgrywanie ról, prezentacje, rozmowy motywacyjne oraz dyskusje grupowe z wolontariuszami oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników.

To obóz, który otwiera na inne kultury, zaraża chęcią podróżowania, poznawania nowych ludzi. Uczy tolerancji, pracy w zespole, rozwija kreatywność i umiejętności autoprezentacji a swoboda, komfort oraz świetna atmosfera tworzona przez wolontariuszy to kolejne ogromne zalety tych warsztatów.

Każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia „Euroweek – Szkoła Liderów”

B. Pierlejewska