Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że zakończone zostały czynności naprawcze na pochylni Oleśnica Kanału Elbląskiego. Transportowy Dozór Techniczny, po przeprowadzeniu badań technicznych mechanizmów, 10 sierpnia, dopuścił pochylnię do eksploatacji.

Tym samym otwarte są wszystkie pochylnie Kanału Elbląskiego: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec.

Awaria pochylni Oleśnica powstała wskutek usterki prawego koła sprzęgłowego. Jest to żeliwne koło zębate o średnicy jednego metra i wadze blisko tony. Mechanizmy Kanału Elbląskiego są unikatowym zabytkiem na skalę światową, co miało wpływ na czas trwania naprawy. Ponadto od sprawności działania pochylni zależy bezpieczeństwo podróżnych, nakłada to na administrację Kanału dodatkowe wymogi staranności naprawy. Usterka koła została wykryta podczas inspekcji Transportowego Dozoru Technicznego w kwietniu br.

RZGW w Gdańsku wyraża ubolewanie z powodu niezawinionych z jego strony utrudnień na jakie napotkali podróżni podczas przeprawy przez Kanał Elbląski i podkreśla, iż dokłada wszelkich starań aby praca pochylni do końca tegorocznego sezonu przebiegała bez zakłóceń.