W dniu 14 lipca 2017 r. samorząd powiatu elbląskiego  gościł  przedstawicieli Miasta  Guriewsk z Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej

Stronę rosyjską reprezentował Szef Miasta Guriewsk  Aleksej Kuriłow ze współpracownikami oraz Pani Galina Maksymczuk ekspert  w Ministerstwie Rozwoju Obwodu Kaliningradzkiego. Powiat Elbląski reprezentował Zbigniew Lichuszewski Wicestarosta Elbląski wraz ze współpracownikami.

Celem wizyty była wspólna prezentacja projektów obu jednostek do aplikowania o środki z Programu Transgranicznego Polska-Rosja i ewentualne zawarcie porozumienia w celu wspólnego ubiegania się o środki z tego programu.

Strona rosyjska zaprezentowała projekt rewitalizacji parku,  natomiast powiat elbląski projekt rozbudowy przystani morskiej w Nadbrzeżu.

Spotkanie  zakończyło się deklaracją zapoznania Zarządu Powiatu w Elblągu z przedłożoną  propozycją współpracy przy realizacji obu projektów.