Podczas XXII sesji Rady Powiatu w Elblągu, która odbyła się 27 kwietnia br. radni jednogłośnie udzielili Zarządowi Powiatu absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2016.

Sesja rozpoczęła się od miłego akcentu. Przewodniczący Ryszard Zagalski i starosta Maciej Romanowski wręczyli statuetkę Michałowi Werońskiemu, laureatowi Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Następnie okolicznościową statuetkę z okazji Samorządowego Dnia Sołtysa otrzymała Celina Sokołowska - sołtys Węziny, gmina Elbląg.

W obszernej części informacyjnej sesji starosta Maciej Romanowski przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w Elblągu za okres od 31 marca 2017 r. do 27 kwietnia 2017 r.

Komendant Miejski Policji w Elblągu Robert Muraszko przedstawił informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Elblągu w 2016 roku.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu Łukasz Kochan poinformował o stanie bezpieczeństwa Powiatu Elbląskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej w 2016 roku.

Sprawozdanie Placówki Straży Granicznej w Elblągu za rok 2016 złożył komendant Arkadiusz Kulik.

Raport o stanie sanitarnym powiatu elbląskiego rok 2016 złożył Marek Jarosz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, przedstawiła informację za rok 2016 dotyczącą wykorzystania środków Funduszu Pracy, Europejskiego Funduszu Społecznego i PFRON na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i poszukujących pracy a także informację dotyczącą limitu i podziału środków Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację programów aktywizujących lokalny rynek pracy na 2017 rok. Dokonała również podsumowania sytuacji na rynku pracy w powiecie elbląskim za 2016 rok.

Stanisław Sołowiej, inspektor ds. bezpieczeństwa publicznego Starostwa Powiatowego, przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Elbląskiego za 2016 rok.

Z kolei Ryszard Zając, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, poinformował na temat wyboru zadań do realizacji w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na 2018 rok.

Radni podjęli także dziewięć uchwał, zgodnie z wcześniej przyjętym porządkiem obrad.