Każdego roku gimnazjaliści stają przed trudnym wyborem nowej szkoły. Choć często wybierają zgodnie ze swoimi marzeniami, mają wiele wątpliwości czy dokonują słusznego wyboru. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, przedstawiciele Zespołu Szkół w Pasłęku zaprezentowali na Dniach Otwartych, które odbyły się 21 marca 2017 r., ofertę edukacyjną naszej szkoły, która obejmuje: Liceum Ogólnokształcące o nachyleniach politechnicznym, dziennikarsko-lingwistycznym, przyrodniczo-medycznym oraz mundurowo-sportowym (bezpieczeństwo publiczne); Technikum Hotelarskie, Logistyczne oraz Organizacji Reklamy; Szkoła Branżowa I Stopnia (np. kucharz, cukiernik, murarz/tynkarz, sprzedawca, mechanik, fryzjer, stolarz i wiele innych); Liceum dla Dorosłych.

W związku ze zbliżającym się czasem podejmowania decyzji Zespół Szkół w Pasłęku odwiedzili gimnazjaliści z pasłęckich szkół, Gimnazjum w Dobrym oraz w Wilczętach. Uczniowie wzięli udział w warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich przez nauczycieli i uczniów ZS w Pasłęku.

Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia bezpieczeństwa publicznego, gdzie uczniowie wzięli udział warsztatach z techniki kryminalistycznej i zabezpieczania śladów przestępstw, pokazie broni będącej na wyposażeniu polskiej policji, samoobrony oraz w pokazie judo. Uczniowie tego kierunku we wrześniu uczestniczyli w integracyjnym obozie sportowym Rekrut 2016.  Absolwenci bezpieczeństwa publicznego studiują obecnie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, na kierunkach bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego i co najważniejsze to w naszej szkole zdobyli wiedzę i umiejętności, które obecnie doskonalą.

Porównywalną popularnością cieszył się kierunek przyrodniczo-medyczny, a zwłaszcza doświadczenia z chemii w laboratorium, gdzie uczniowie samodzielnie przeprowadzają doświadczenia. Dzięki temu decydują się na studia m.in. na kierunkach medycznych, farmacji, kosmetologii i medycynie laboratoryjnej.

Gimnazjaliści uczestniczyli także w warsztatach matematyczno-fizycznych (kierunek politechniczny), podczas których uczniowie rozwiązywali zadania w świetnie wyposażonej sali komputerowej, gdzie już od bieżącego roku odbywa się turniej gier komputerowych organizowany przez ZS Gaming Arena, cieszący się niesamowitą popularnością wśród młodzieży. W drugiej części zajęć uczestniczyli w doświadczeniach w pracowni fizycznej, które pokazują, że przedmiot przez wielu uważany za jeden z najtrudniejszych, taki nie jest, czego dowodem są osiągnięcia uczniów na konkursie wojewódzkim.

Równolegle odbywały się zajęcia humanistyczno-lingwistyczne. Uczniowie rozwiązywali zagadki muzyczne, gry językowe, zadania ze znajomości filmu, edukacji medialnej oraz współczesnej sceny politycznej. Podkreślić należy, że młodzież ma do wyboru naukę aż czterech języków obcych: angielskiego, niemieckiego, włoskiego oraz rosyjskiego, a w ramach kierunku uczniowie uczestniczą w rozprawach Sądu Okręgowego w Elblągu, warsztatach w Instytucie Pamięci Narodowej, Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej w spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni i wielu innych.

Promowane były także kierunki techniczne: technik hotelarstwa, logistyk i organizacji reklamy - nowy, przyszłościowy zawód. Uczniowie Technikum odbywają praktyki odpowiednio do wybranego profilu kształcenia, m.in. w Hotelu Hilton Gdańsk, Hotelu Elbląg, Hotelu Młyn, Kram S.A i innych. Uczniowie biorą udział w konkursach, w których nagrodami są weekendowe pobyty w Hotelu Hilton w Gdańsku i indeksy na wybrane kierunki studiów (logistyk).

Oprócz tak oczywistych profitów, najważniejszy jest jednak fakt, że prawie wszyscy uczniowie zdali egzaminy zawodowe, co dało naszej szkole bardzo wysoką pozycję w rankingu szkół. Uczniowie, którzy chcą ukończyć szkołę i zdobyć zawód oraz odnieść sukces na egzaminach zawodowych (100% zdawalności), uczestniczyli w warsztatach przygotowanych dla szkoły zawodowej w wybranym, wymarzonym kierunku.

Nasza szkoła udziela również pomocy w znalezieniu miejsca praktyk, jak również kontynuowania nauki na miejscu w Liceum dla Dorosłych. Szkoła jest gospodarzem imprez ogólnopolskich i lokalnych, takich jak Maraton Amnesty International, Powiatowy Konkurs Piosenki Obcej, czy ZS Gaming Arena, a od już od dwóch lat mieści się tu także sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Katarzyna Panimasz