1 lutego rozpoczelo się głosowanie na europejskie Drzewo Roku 2017. Spośród drzew z 16 europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Polskim kandydatem jest zwycięzcy krajowej edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja, dąb Józef z Wisniowej w powiecie strzyżowskim (woj. podkarpackie).

Dąb józef posiada niezwykła historię , która jest ściśle związana z miejscem w którym rośnie. To właśnie urok okolicy skłonił rodzinę Mycielskich do kupna dworu, który stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu. W czasie II wojny światowej dąb był schronieniem dla rodziny żydowskiej. Wizerunek drzewa widniał również na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Obecnie dąb Józef podziwiany jest przez uczestników licznych wycieczek, a także jest obiektem fotograficznym i malarskim.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku zwraca uwagę na ciekawe drzewa w Europie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Głosowanie trwa od 1 lutego do 28 lutego 2017r. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego) głosowanie jest tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie można znaleźć aktualnej liczby głosów. Wyniki zostana ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 21 marca 2017r. w Bruskeli, podczas której zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

Jak zagłosować?

Krok  1: Wejdź na stone internetową: www.treeoftheyear.org

Krok 2: Kliknij  na ikonkę "wybierz" znajdujacą się pod zdjęciami dwóch wybranych drzew, a następnie kliknij "zagłosuj" na dole strony.

Krok 3: Podaj swój adres e-mail, potwierdź, że nie jesteś robotem i zagłosuj!

Krok 4: Zatwierdź wybór klikając na link w wiadomości, które dostaniesz na swoją skrzynkę e-mail!

Zachęcamy do głosowania!