Już po raz drugi uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbywali praktykę zawodową na promach Unity Line należących do Grupy PŻM w Szczecinie pływających ze Świnoujścia do Szwecji. Na praktykę w czerwcu i w lipcu wyjechało 10 uczniów klas II i III kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Praktyki zawodowe na promach dają uczniom możliwość doskonalenia swoich umiejętności zawodowych i językowych pod okiem profesjonalistów, w nowocześnie wyposażonych obiektach, jednocześnie umożliwiają zapoznanie się ze specyfiką pracy na promach. Praktyka trwała 2 tygodnie.

W tym roku praktykanci mieli okazję szkolenia na promach GRYF firmy UNITY-LINE, na których zapoznali się   pracą w działach kafeterii, restauracji i sekcji kierowców, barów i kuchni.

Uczniowie-praktykanci m.in. przygotowywali bar do obsługi pasażerów, obsługiwali gości - serwowali desery, dania gorące, napoje i koktajle. W kuchni zdobywali wiedzę na temat obróbki wstępnej warzyw i owoców, kuchni gorącej i kuchni zimnej, pracy w restauracji. Uczniowie mieli możliwość czynnego uczestnictwa w przygotowaniach licznych bufetów z wykorzystaniem nowych technik ekspozycji i dekoracji, np. carvingu.

Na zakończenie każda osoba otrzymała pisemne zaświadczenie (certyfikat) o odbyciu praktyki na promie. Zaświadczenie w formie opinii, w dwóch wersjach językowych (w jęz. polskim i angielskim) zawiera zakres wykonywanych prac, okres odbywania praktyk oraz ocenę. Wszyscy uczniowie ZSEiT zostali ocenieni celująco.

Praktyki na promach dają szansę zdobycia umiejętności gastronomicznych, ale również stwarzają możliwość przyjrzenia się, jak wygląda praca na morzu. Są także okazją do zwiedzenia w wolnym czasie malowniczej szwedzkiej miejscowości Ystadt. Takie doświadczenia mogą spowodować, że właśnie z morzem młodzież zwiąże na stałe swoją karierę zawodową.

Po powrocie wszyscy uczestnicy praktyk mówili jednym głosem: „Praktyka okazała się niezwykłą przygodą. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy skorzystać z takiej okazji. Jest to przeżycie warte wspomnień. Świetni ludzie, wspaniała atmosfera. Chętnie byśmy tam wrócili!”

W roku szkolnym 2016/2017 kolejna 12 osobowa grupa będzie miała możliwość odbycia tak cennych praktyk.

Bogumiła Olendzka-Kozicka