W dniu 16 listopada w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się debata polityczna z udziałem uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego i partnerskiego powiatu Steinburg Niemcy) z posłem do Parlamentu Europejskiego Jackiem Kurskim, senatorem RP Sławomirem Sadowskim i starostą elbląskim Sławomirem Jezierskim.

Spotkanie z politykami trwało ponad dwie godziny i upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze. Uczniowie przede wszystkim chcieli wiedzieć, jakie motywy skłoniły gości do podjęcia działań w sferze polityki. Młodzież niemiecka pytała o zmiany w Polsce, jakie zaszły po przystąpieniu do Unii Europejskiej, zaś polscy uczniowie interesowali się perspektywami dla młodych ludzi w Polsce i krajach UE.

Debata młodzieży z politykami jest częścią większego projektu pod nazwą „Europa to my” realizowanego w dniach 14-20 listopada br. w powiecie elbląskim. Grupa 37 uczniów z powiatu Steinburg spędza ten tydzień w towarzystwie 37 polskich koleżanek i kolegów. Uczniowie niemieccy są zakwaterowani u rodzin polskich uczniów ze szkół powiatu elbląskiego: Zespołu Szkół w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku i Zespołu Szkół w Gronowie Górnym.

Oficjalnego otwarcia programu dokonał wicestarosta elbląski Maciej Romanowski w auli Zespołu Szkół w Pasłęku o godz. 9:00 w dniu 16 listopada. Koordynatorami projektu ze strony niemieckiej są Susanne Senftleben, Jasper Kock i Jan-Philip Horns, zaś ze strony polskiej Beata Pierlejewska, Danuta Kosobudzka i Marek Murdzia.

Program pobytu przewiduje zorganizowanie przez uczniów symulacji wyborów do Europarlamentu poprzez powołanie partii politycznych, opracowanie ich celów działania, programu oraz strategii kampanii wyborczej. Ponadto zaplanowano wycieczki do Fromborka, śladami menonitów oraz na pochylnię w Buczyńcu. Przewidziana jest także integracyjna dyskoteka dla młodzieży.

Kolejnym etapem realizacji programu wymiany młodzieży będzie rewizyta uczniów z powiatu elbląskiego w powiecie Steinburg zaplanowana na kwiecień 2010 roku.

Projekt jest finansowany ze środków własnych powiatu elbląskiego przy wsparciu Fundacji „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Europa to my - debata polityczna w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Europa to my - debata polityczna w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Europa to my - debata polityczna w Pasłęku
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Europa to my - debata polityczna w Pasłęku