W sobotę 27 sierpnia 2016 roku w Porcie Śródlądowym w Iławie już po raz ósmy odbył się Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego. Impreza została zorganizowana w ramach realizacji porozumienia w sprawie zachowania celów i trwałości projektu "Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego". Partnerami trwałości projektu są: Urząd Marszałkowski w Olsztynie, powiaty: elbląski, iławski, ostródzki oraz miasto Elbląg.

W 2016 r. głównym organizatorem festiwalu był Powiat Iławski przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Gustaw Marek Brzezin, marszałek Województwa Warmińsko–Mazurskiego i starosta iławski Marek Polański.

Jedną z największych atrakcji tegorocznego Festiwalu Krainy Kanału Elbląskiego był piłkarski turniej – mecz piłki na wodzie o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Startowały tylko dwie drużyny: z powiatów iławskiego i elbląskiego. Reprezentacja powiatu elbląskiego po zaciętej i pełnej emocji walce została pokonana przez powiat iławski dopiero w rzutach karnych. Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymała drużyna z powiatu iławskiego.

W tym roku powiat elbląski reprezentowali nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Pasłęku oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Zawodników dopingowali pracownicy Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblagu przy aktywnym wsparciu Romana Koguta, radnego Rady Powiatu w Elblągu.

Odbierając nagrody, podziękowania i gratulacje na podium stanęli zawodnicy z powiatu elbląskiego:

• Stefan Wasiuk – nauczyciel z ZS w Pasłęku

• Tadeusz Gębarowski - nauczyciel z ZS w Pasłęku

• Przemysław Bała – uczeń z ZS w Pasłęku

• Piotr Matukiewicz - uczeń z ZS w Pasłęku

• Karol Mrozek – uczeń ZSEiT w Pasłęku

• Mariusz Bołdysz - uczeń ZSEiT w Pasłęku

• Patryk Wiżyń - uczeń ZSEiT w Pasłęku

• Marek Krupa - uczeń ZSEiT w Pasłęku

Patronem honorowym sobotniego wydarzenia był Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Natomiast patronami medialnymi byli: Gazeta Olsztyńska, Gazeta Iławska, Portal InfoIława, Radio ZET Gold.

Bartłomiej Bojewski