23 sierpnia odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu Powiatu oraz Komisji Rolnictwa i Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Rady Powiatu w Elblągu. Przedmiotem obrad był okresowy raport z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla powiatu elbląskiego, obejmujący lata 2014 – 2015.

Z obszernego raportu, który przedstawiła Kamila Czaczyk-Medeksa wynika, że ogólny stan środowiska na terenie Powiatu Elbląskiego uległ poprawie. Teren Powiatu Elbląskiego jest cenny przyrodniczo, o czym świadczy objęcie ochroną prawną prawie 41% jego powierzchni oraz ustanowienie 605 pomników przyrody. Zakres prowadzonych działań inwestycyjnych wyraźnie wskazuje na wysoką świadomość lokalnych społeczności, że jakość wód powinna być podnoszona oraz aktywnie należy chronić tereny zurbanizowane przed zagrożeniem powodziowym.

W swoim raporcie Kamila Czaczyk-Medeksa wskazała również, że sferą, na którą gminy powinny zwrócić uwagę jest prowadzenie edukacji ekologicznej, aktywizacja mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych u źródła oraz rozwiązanie problemu nieosiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych.