Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Na docenienie mogą więc liczyć pracownicy pomocy i integracji społecznej oraz najbardziej aktywni liderzy organizacji pozarządowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, a także jednostki organizacyjne i organizacje pozarządowe. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 września.

Celem przyznania wyróżnienia jest promocja nowoczesnych oraz twórczych rozwiązań w dziedzinie pomocy i integracji społecznej, w szczególności za:

• działania w zakresie kompleksowej pomocy osobom i rodzinom, prowadzącej do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie;
  • wspieranie społecznej i zawodowej aktywności w zaspokajaniu potrzeb życiowych rodzin;
  • wypracowywanie i wdrażanie innowacyjnych metod pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym;
  • aktywizację społeczności lokalnych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych, w tym organizowanie przedsięwzięć mających na celu integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze środowiskiem lokalnym;
  • inicjowanie i wdrażanie programów służących zapobieganiu problemom społecznym, w tym m.in. na rzecz wsparcia rodzin, aktywizacji osób starszych, wyrównywanie szans edukacyjnych i zawodowych młodzieży, osób niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy, wychodzenia z bezdomności;
  • realizowanie projektów integracji społecznej skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
  • wspieranie działalności sektora ekonomii społecznej;
  • wdrażanie komplesowych, nowatorskich rozwiązań we współpracy wielu podmiotów w dziedzinie pomocy i integracji społecznej.

Wnioski o przyznanie nagród i wyróżnień mogą składać osoby fizyczne, prawne oraz instytucje i organizacje społeczne działające w zakresie pomocy i integracji społecznej.

Wypełniony wniosek wraz z kompletem dokumentów należy złożyć do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do dnia 20 września 2016 r. (adres: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn).

Dodatkowe informacje, druki wniosków oraz regulamin