XXVI Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych INTEGRACJE 2016 odbył się w dniach 24-25 czerwca 2016 r. na stadionie w Młynarach. Zadanie zostało zrealizowane przy udziale środków Starostwa Powiatowego w Elblągu. Przegląd trwał w godzinach od 18.00- 1.00 w nocy. Na profesjonalnej scenie wystąpiło łącznie 10 zespołów reprezentujących folklor mniejszości narodowych. W piątek wystąpiły Dumka i Żurawka z Górowa Iławeckiego, grecki zespół Mythos, zespół Mitra z Gdyni oraz InteGraTon - zespół działający przy Ośrodku Kultury w Młynarach. Podczas drugiego dnia imprezy zaprezentowały się zespoły: Do-Mi-Sol z Rosji, Echo Puszczy z Hajnówki, Harazd oraz Gracjan i Cygańskie Gwiazdy.

Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół Taraka. XXVI Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych INTEGRACJE 2016 był imprezą masową, skierowaną do około 1000 odbiorców zamieszkałych w Gminie Młynary oraz gminach ościennych. Impreza była szeroko rozpropagowana. Informacje o XXVI Przeglądzie Kultury Mniejszości Narodowych zostały umieszczone na plakatach oraz publikowane z wyprzedzeniem w środkach masowego przekazu: w gazetach internetowych („Dziennik Elbląski”, „Głos Pasłęka”, Elbląskiej Gazecie Internetowej „PORTEL” , Biuletynie Informacji Publicznej Miasta i Gminy Młynary, stronie internetowej www.mlynary.pl, portalu społecznościowym FACEBOOK a także wywieszonych plakatach w wiejskich tablicach ogłoszeń oraz w gminach ościennych.
Na scenie wystąpiło około 200 wykonawców, a publiczność bawiła się znakomicie do późnych godzin nocnych.

Elżbieta Lisowska

Ośrodek Kultury w Młynarach