W dniu 2 lipca 2016 roku w Zastawnie odbyły się obchody 700-lecia istnienia tej miejscowości.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przez księdza Grzegorza Wąsowskiego. Po jej zakończeniu wszyscy zebrani udali się pod tablicę pamiątkową, gdzie Burmistrz Miasta i Gminy Młynary uroczyście odsłonił tablicę pamiątkową upamiętniającą jubileusz a ksiądz Grzegorz Wąsowski  dokonał jej poświęcenia. Widnieje na niej napis „1316-2016 Zastawno-Schönberg Pamięci tych, którzy przez 700 lat rodzili się i umierali, pracowali i kochali, wierzyli i mieli nadzieję.”

Następnie uczestnicy udali się na boisko, gdzie odbył się ciąg dalszy obchodów. Rozpoczęły się one od wystąpienia Burmistrza Miasta i Gminy Młynary, który przywitał przybyłych gości, wręczając razem z Panią Beatą Kmito sołtysem sołectwa Zastawno pamiątkowe medale okolicznościowe. Podczas uroczystości Pan Burmistrz wręczył także medal z okazji 62-lecia pożycia małżeńskiego Państwu Marii i Eugeniuszowi Darmorost.

W następnej kolejności ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego i plastycznego. Nagrody za zajęte miejsca w konkursach wręczył Pan Burmistrz wraz z Panią Beatą Kmitą Sołtysem Sołectwa Zastawno. Ogłoszono także konkurs „Wiedzy o Zastawnie”, który został przygotowany przez Zespół Szkół w Młynarach. Konkurs miał za zadanie sprawdzić wiedzę, jaką posiadają mieszkańcy na temat swojej miejscowości. Nagrody za udział w konkursie wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Młynary.

Niestety z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych nie odbyły się zaplanowane występy zespołów muzycznych. Jedynie zespół Karszewianki pomimo niesprzyjającej pogody zaprezentował swoje umiejętności. Mieszkańcom pogoda nie przeszkodziła w rozpoczęciu biesiady, w licznym gronie bawili się do późnych godzin nocnych.

Obchody 700–lecia istnienia Zastawna zostały m.in. objęte Patronatem Starosty Elbląskiego.

Beata Kmito – Sołtys wsi Zastawno