Pluton przygotowanie do zbiórki, czas jedna minuta. Pluton na korytarzu w dwuszeregu -zbiórka !!!

Takie komendy padały codziennie od 16 do 20.05. 2016r., od godz. 6.00 na obozie szkoleniowym II klasy LO (klasy mundurowej) o nachyleniu obronnym w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie.

W poniedziałek po przyjeździe i zakwaterowaniu odbyło się spotkanie w Sali Tradycji. Uczniów i wychowawców przywitał pełniący obowiązki Dowódcy Brygady ppłk Sławomir Skwierczyński. Następnie, zgodnie z planem szkolenia kadeci uczestniczyli w treningu musztry. Od pierwszego dnia wszyscy musieli przestrzegać regulaminu oraz porządku dnia. Każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00, potem o godz. 7.00 zaprawa fizyczna - trzy okrążenia jednostki, to ponad 3 km. We wtorek po śniadaniu odbyły się zawody użyteczno – bojowe, czyli: opatrywanie rannego, przenoszenie go na noszach, przenoszenie amunicji i to wszystko w padającym rzęsistym deszczu. To był chrzest bojowy dzielnych drużyn, z których najlepszy wynik osiągnęła załoga Patryka Wiżyna.

Kolejny dzień i nowe zadanie - marsz, czyli przemieszczenie plutonu na dużą odległość. Zadanie taktyczne polegało na dostarczeniu z portu morskiego Nowa Pasłęka zaopatrzenia w postaci amunicji i żywności dla 9 Brygady walczącej w okrążeniu. Zadanie zostało wykonane - kadeci przeszli około 25 km. W czwartek odbyły się drużynowe mistrzostwa klasy w biegu na orientację, na mapie „RUSY-ZGODA” w skali 1:10 000. Zgodnie z założeniem taktycznym kadeci będący żołnierzami „WISLANDII” mieli za zadanie zlikwidować grupy dywersyjno-rozpoznawcze „MONDY”. Zadanie polegało na odnalezieniu punktów kontrolnych w terenie. Zwyciężyła drużyna pod dowództwem Karola Mrozka.

Piątek 20 maja był ostatnim dniem pobytu w Braniewie. Tego dnia w Sali Tradycji mjr Jan Smalarz przyjął w imieniu Dowódcy Brygady od delegacji uczniów ZSEiT podziękowanie za możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego szkolenia.

Przez cały pobyt uczniom dopisywał znakomity humor. Kadeci z niecierpliwością czekają na następny obóz, który odbędzie się w na przełomie września i października 2016r.

Uczniowie odbyli szkolenie w jednostce wojskowej pod opieką nauczycieli Anety Wołosz, Moniki Kucińskiej  i mjra Bolesława Czechowskiego.

Czołem żołnierze 9BBKPanc!

Bolesław Czechowski