Młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku przywitała wiosnę w nietypowy sposób. Nie było palenia i topienia Marzanny, nie było wagarów… Wraz z wiosną uczniowie przywitali gimnazjalistów odwiedzających naszą szkołę!

Tradycją ZSEiT w Pasłęku są corocznie organizowane DNI OTWARTE. W dniach 21 i 22 marca gościliśmy gimnazjalistów z dziewięciu szkół. W pierwszym dniu przybyli uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Pasłęku oraz gimnazjów z Rychlik, Wilcząt, Stankowa i Dobrego. Następnego dnia zawitali gimnazjaliści z Małdyt, Młynar, Morąga oraz z Gimnazjum nr 2 w Pasłęku.

Uczniowie i grono pedagogiczne ZSEiT przygotowali dla odwiedzających szkołę wiele atrakcji, prezentacji i konkursów, mających przybliżyć gościom ofertę kształcenia.

Ogromne wrażenie wywarły na naszych gościach pokazy musztry wojskowej i walki zaprezentowane przez umundurowanych uczniów LO o ukierunkowaniu obronnym. Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz jazdy konnej naszej uczennicy. Ponadto gimnazjaliści mieli okazję uczestniczyć w pokazach sprzętu rolniczego, przyjrzeć się umiejętnościom budowlanym uczniów szkoły zawodowej, zobaczyć wyposażenie warsztatów szkolnych. Te i inne prezentacje przygotowali uczniowie z klas: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Wiele atrakcji przygotowali również uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz klasy zawodowej kucharzy. Odbyły się pokazy obsługi konsumenta i sztuki kulinarnej. Gimnazjaliści byli obsługiwani przez kelnerów – uczniów naszej szkoły, częstowani specjałami kucharzy, poznali tajniki carvingu, czyli rzeźbienia w owocach i warzywach, z których powstają piękne dekoracje.. Było zabawnie, apetycznie i miło!

Konkursy i prezentacje przygotowane były również przez uczniów technikum kształcących w zawodach technik agrobiznesu i technik ekonomista. Gimnazjaliści usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat tych zawodów.

Nowością w ZSEiT jest uruchomiony od września 2015 roku nowy kierunek kształcenia – technik przetwórstwa mleczarskiego. Dzięki porozumieniu z mleczarniami w Pasłęku i Młynarach młodzież realizuje zajęcia praktyczne w tych miejscach. Uczniowie nabywają kwalifikacje związane z produkcją, organizacją i nadzorowaniem produkcji wyrobów mleczarskich. Dzięki temu absolwenci szkoły mogą w przyszłości podjąć pracę w spółdzielniach mleczarskich jako wykwalifikowani pracownicy. Zaproszeni goście – przedstawiciele ICC Sery Pasłęk i Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK Oddział w Młynarach poinformowali o potrzebie kształcenia młodzieży w tym kierunku. Prezentacja oraz pokaz uczennic związany z przetwórstwem mleczarskim wzbudziły duże zainteresowanie wśród gimnazjalistów.

By umilić czas gościom, uczniowie liceum o ukierunkowaniu pedagogicznym i obronnym przygotowali „Planszowisko”. W czasie przerwy czy odpoczynku można było zagrać w różne gry planszowe i dydaktyczne.

Pozytywne opinie o szkole, o panującej w niej przyjaznej dla ucznia atmosferze i  przede wszystkim  o wymiernych korzyściach płynących z kształcenia zawodowego wyrazili również goście uczestniczący  w imprezie: starosta Maciej Romanowski i wicestarosta Zbigniew Lichuszewski, dyrektorzy gimnazjów: Dariusz Ponichtera z Pasłęka, Ewa Malinowska z Małdyt i Jadwiga Bogdaniuk z Dobrego. Przemyślanych, zgodnych z zainteresowaniami uczniów wyborów życzyła gimnazjalistom  dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pasłęku Teresa Brewka.

DNI OTWARTE zakończyliśmy w wiosennych nastrojach. Życzyliśmy młodym kolegom powodzenia w trakcie egzaminów gimnazjalnych, zapraszając ich jednocześnie w nasze szkolne progi. Mamy nadzieję, że z częścią z nich spotkamy się we wrześniu 2016 r.