Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie jest organizatorem corocznych przeglądów szkół plastycznych. Przeglądy organizowane są w zakresie rysunku, malarstwa oraz rzeźby i mają na celu: dokonanie oceny poziomu kształcenia w przedmiotach artystycznych w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby, umożliwienie prezentacji uczniów, promocję utalentowanej młodzieży, wymianę doświadczeń pedagogicznych, wymianę w zakresie najnowszych tendencji w nauczaniu przedmiotów artystycznych. Udział w przeglądach biorą obligatoryjnie wszystkie plastyczne szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych. Przeglądy odbywają się w systemie trzyetapowym: I etap szkolny II etap makroregionalny, III etap ogólnopolski.

Każda szkoła do II etapu typuje trzech uczniów, którzy prezentują się w poszczególnych dziedzinach. Wszystkie dziedziny, których dotyczy przegląd muszą być reprezentowane przez szkołę. Wytypowany uczeń na miejscu wykonuje pracę z wybranej dziedziny oraz prezentuje przywiezione prace z etapu szkolnego z dwóch dziedzin spośród rysunku, malarstwa i rzeźby.

W tym roku przegląd dla makroregionu północno-wschodniego odbywał się w Liceum Plastycznym w Nałęczowie. Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym reprezentowali: Magdalena Sadowa Grzegorz Kozłowski i Wiktoria Kieniksman. Zaprezentowali się doskonale, zdobywając wysokie oceny swoich prac. Szkoła zajęła III miejsce w makroregionie. To kolejny już dowód, że kształcenie artystyczne w naszej szkole jest na bardzo dobrym poziomie. W roku 2013 w Supraślu zajęliśmy trzecie, a w 2014 w Łomży - pierwsze. Wiktoria Kieniksman zdobyła indywidualnie IV miejsce i zakwalifikowała się do III etapu w Dłużewie, gdzie będzie walczyć o indeks uczelni artystycznej. Łącznie uczniowie uzyskali 79,75 pkt na 90 możliwych do zdobycia. Uczniów przygotowali: Kinga Kosacz Drozdek i Zbigniew Chrostek.

To najwyższa punktacja uzyskana przez uczniów naszej szkoły w przeglądach. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z ZSP im. W. Gersona w Warszawie (80,50 pkt) drugie - uczniowie z ZSP im. C.K. Norwida w Lublinie (80,25 pkt).

Krystyna Brinkiewicz