Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu z przyjemnością informuje, że od kwietnia br. poszerza swoją działalność o zatrudnienie doradcy zawodowego, który będzie świadczył usługi dla mieszkańców Powiatu Elbląskiego.

Zadaniem doradcy zawodowego jest udzielanie pomocy zarówno młodzieży, jak i osobom dorosłym, w zakresie wyboru zawodu, kierunku kształcenia i szkolenia. Określa on przy tym osobnicze predyspozycje, możliwości psychofizyczne oraz sytuację życiową klienta i godzi je z możliwościami systemu edukacyjnego oraz potrzebami rynku pracy. Porady mogą być udzielane w formie spotkań grupowych lub indywidualnych.

Doradca zawodowy przekazuje swojemu klientowi zbiór informacji, określanych wspólnym mianem informacji zawodowej.

Informacja zawodowa to dane niezbędne do podejmowania decyzji edukacyjnych, zawodowych, związanych z zatrudnieniem. Podzielić ją można na trzy grupy:

1. Informację dotyczącą edukacji – dane o szkołach, warunkach kształcenia, przedmiotach nauczania, możliwościach dalszego kształcenia.
  2. Informację dotyczącą zawodu – dane o zadaniach i przypisanych do zawodu czynnościach, narzędziach i środkach pracy, wymaganiach psychofizycznych, jakie stoją przed kandydatami do zawodu.
  3. Informację dotyczącą pracy w zawodzie – dane o rynku pracy, możliwościach zatrudnienia na rynku pracy, warunkach pracy, możliwościach awansu, doskonalenia zawodowego, przekwalifikowania się w przypadku utraty pracy lub trudnościach w jej znalezieniu.

Zadania doradcy zawodowego to przede wszystkim:

• kształtowanie umiejętności pracy zespołowej, komunikowania się,
  • pomoc w zaplanowaniu przyszłości zawodowej,
  • dokonanie oceny predyspozycji klienta,
  • dobre rozpoznanie potrzeb rynku,
  • przekazanie klientowi wiedzy na temat zawodów i specjalności.

W związku z powyższym zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane umówieniem się na spotkanie z doradcą zawodowym do osobistego kontaktu w siedzibie Centrum pokój nr 9A lub pod nr tel. 55 233 62 82 wew. 22.