Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim mieli zaszczyt reprezentować placówkę jako grupa rekonstrukcyjna Narodowych Sił Zbrojnych dzięki nawiązanej współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno- Poszukiwawczym DENAR w Elblągu w uroczystym otwarciu wystawy na zaproszenie warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego, zatytułowanej „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania”.

Wychowankowie przebrani w mundury żołnierzy stworzyli szpaler witający gości przybyłych na wystawę. Wystawę otworzył podsekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Wojciech Falkowski. Wystawę objął honorowym patronatem Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicza. Zorganizowana została w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych”, objętych patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Na przygotowanej wspólnie przez Muzeum, Fundację Łączka i Instytut Pamięci Narodowej wystawie zaprezentowano sylwetki ośmiu Żołnierzy Niezłomnych: generała „Nila”, pułkownika Kasznicy, rotmistrza Pileckiego, majora „Łupaszki”, majora Dekutowskiego, majora Kontryma, komandora Mieszkowskiego i porucznika Jana Rodowicza oraz informacje dotyczące ich oprawców. Ekspozycję wzbogaciły pamiątki, dokumenty i przedmioty osobiste ze zbiorów rodzinnych oraz oryginalne dokumenty z Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące  Żołnierzy Niezłomnych.

Grupa rekonstrukcyjna Narodowych Sił Zbrojnych złożona z wychowanków MOW w Kamionku Wielkim działa pod opieką wychowawcy Dawida Tryby, dzięki któremu realizowany jest projekt edukacyjny „Bliżej historii” w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym DENAR w Elblągu prowadzonym przez prezesa Grzegorza Nowaczyka oraz w porozumieniu z członkiem elbląskiej grupy rekonstrukcyjnej Narodowych Sił Zbrojnych Grzegorzem Wołoszczakiem.

Młodzież miała możliwość zwiedzenia również innych ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego od średniowiecza do drugiej wojny światowej oraz na zaproszenie posła ziemi elbląskiej Andrzeja Kobylarza budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Wychowankowie mieli także okazję zobaczyć toczące się akurat obrady Sejmu.

Dzięki uczestnictwu w wystawie udało się placówce nawiązać dodatkowo współpracę z odziałem Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie oraz kustoszem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Sławomirem Błażewiczem.

Magda Dryll

Dyrektor MOW