W dniu 12.11.2015 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Przezmarku w ramach obchodów Święta Niepodległości rozstrzygnięto Konkurs Plastyczny pt. „Wolność kocham i rozumiem”. Celem konkursu było przekazanie i kształtowanie postaw i wartości patriotycznych, popularyzowanie Narodowego Dnia Niepodległości, promowanie twórczości osób niepełnosprawnych oraz chorych psychicznie, a także pobudzanie inwencji twórczej i kreatywności.

W konkursie udział wzięło ponad 40 osób. Prace nadeszły ze Środowiskowych Domów Samopomocy z Iławy, Wygody, z Elbląga Filia nr 2 i 3 Fromborka, Rzecznej, Susza, Kętrzyna, z Nowej Wsi Ełckiej i Giżycka. Udział w konkursie wzięły również Warsztat Terapii Zajęciowej przy DPS „Krokus” we Władysławowie, oraz Niepubliczne Przedszkole Katolickie „Dorotka” w Elblągu.

Organizatora konkursu zaskoczyło tak duże zainteresowanie konkursem „Wolność kocham i rozumiem” o dość trudnym lecz ważnym, patriotycznym temacie. Jury miało ciężkie zadanie ponieważ prace wykonane były bardzo starannie i pokazywały ogromny przekrój pracochłonnych technik plastycznych.

Znalazły się tam prace wykonane w technice kolażu, prace malowane tradycyjnie farbami, rysowane, wyklejane, malowane na szkle. Nie zabrakło tez makatek, prac tkanych i haftowanych igłą tkacką, oraz wypalanych w drewnie. Jedna z prac konkursowych miała nawet formę poduszki o konturach naszego państwa. Prace konkursowe zachwycały różnorodnością, pomysłowością, oraz bogatą kolorystyką.

Jury powołane przez organizatora konkursu dokonało wyboru najlepszych prac indywidualnych i przyznało:

I miejsce Agnieszce Wróblewskiej z ŚDS w Nowej Wsi Ełckiej

II miejsce ex aequo Halinie Małagockiej, Edycie Surowiec oraz Krzysztofowi Zahor z ŚDS w Kętrzynie

III miejsce Radosławowi Nowakowi z WTZ przy DPS „Krokus” we Władysławowie.

Nagrodzono również prace grupowe:

I miejsce dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Wygodzie

II miejsce dla Środowiskowego Domu Samopomocy Filia nr 2 w Elblągu ul. Traugutta

III miejsce dla Niepublicznego Przedszkola Katolickiego Dorotka w Elblągu ul. Rawska

Przyznano także dwa wyróżnienia:

Wyróżnienie dla Anety Moniki Milanowskiej ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej

Wyróżnienie dla Agnieszki Barcikowskiej ze Środowiskowego Domu Samopomocy Filia nr 3 w Elblągu ul. Winna

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Koordynator konkursu:

Agnieszka Warsza, terapeuta ŚDS Przezmark