10 listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbył się apel z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość była poświęcona historii naszej Ojczyzny i trudnej walce o wolność.

Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście: burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, generał brygady Ryszard Jabłoński, delegacja z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Pan Generał wygłosił referat do zebranej młodzieży na temat pojęcia wolności i demokracji, wplatając w wypowiedź liczne wątki polskiej historii oraz interesujące slajdy z pobytu wojsk polskich na misji w Afganistanie i Czadzie, gdzie stacjonujący żołnierze pomagali w odbudowie zrujnowanych wojną domową krajów, w tym w renowacji szkół. Ukazał w ten sposób różnicę, jaka występuje między warunkami życia i kształcenia dzieci z państw dotkniętych wojną, a możliwościami edukacyjnymi współczesnej polskiej młodzieży.

Jak co roku uroczystość stworzyła okazję do wyróżnienia i podsumowania pracy uczniów trzeciej klasy mundurowej - liceum z elementami wojskowości. Mjr Bolesław Czechowski wręczył nagrody najlepszemu kadetowi - Rafałowi Mirysowi i dyplomy najlepszym strzelcom: Annie Turowskiej wychowawczyni klasy trzeciej, Annie Żabce, Dominikowi Zawilskiemu, Łukaszowi Krajewskiemu i Ewie Buńko.

11 listopada 1918 roku to symbol miłości Ojczyzny, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów, kształtowanie patriotyzmu i szacunku dla historii minionych pokoleń. Apel został przygotowany przez uczniów klasy 1 LOO.

Po szkolnych uroczystościach uczniowie I klasy mundurowej wraz z nauczycielką historii Małgorzatą Purzycką udali się na Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczny pomnik upamiętniający bezimiennych żołnierzy poległych w czasie wojny, który znajduje się na cmentarzu komunalnym. Mimo padającego deszczu i porywistego wiatru, zgodnie z ceremoniałem wojskowym zaciągnięto wartę honorową. Delegacja uczniów złożyła na grobie biało-czerwoną piękną wiązankę róż oraz zapaliła znicze. Cała klasa ustawiona w żołnierskim szyku po komendzie: „BACZNOŚC” minutą ciszy uczciła śmierć bohaterskich żołnierzy, którzy nie szczędzili swojej krwi, aby nasza Ojczyzna była wolna.

Dla większości uczniów była to prawdziwa lekcja patriotyzmu. Wszyscy zrozumieli, jak ważna jest niepodległość i suwerenność Polski, i że wolność nie jest dana raz na zawsze.

E.Sienkiewicz

mjr B.Czechowski