13 października 2015 roku społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku świętowała przypadający tradycyjnie na 14 października Dzień Edukacji Narodowej.Jak co roku z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli uczniowie wszystkich obecnych klas, nauczyciele, dyrekcja oraz zaproszeni goście. Dzień Edukacji Narodowej jest bowiem świętem wszystkich ludzi związanych z oświatą i wspierających kształcenie młodzieży.

Część oficjalną wypełniły przemówienia i podziękowania, w tym dyrektora szkoły Mariana Matuszczaka, zaproszonych gości: burmistrza Pasłęka W. Śniecikowskiego, przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Elblągu A.Sawickiego, przedstawiciela ZNP Kazimierza Jacka, dyrektora Gimnazjum nr 1 w Pasłęku D. Ponichtery oraz przewodniczącej Rady Rodziców ZSEiT M.Dzięcioł.

Dyrektor Matuszczak wręczył 9 nagród wyróżnionym w tym roku nauczycielom: Małgorzacie Gawrysiuk, Mariannie Sztwiertni, Justynie Konopackiej, Dorocie Bieńkowskiej, Małgorzacie Purzyckiej, Wiolecie Wierzbickiej, Bogumile Olendzkiej-Kozickiej, Robertowi Chojnickiemu oraz Andrzejowi Mizurze. Dyrektor życzył zapału do dalszej pracy wszystkim pracownikom szkoły, którzy wspólnie budują jej pozytywny wizerunek w regionie.

Mottem przewodnim części artystycznej akademii było hasło uczniów klas II a i b liceum o nachyleniu obronnym i II liceum o nachyleniu pedagogicznym: „Nauczyciele - to nasi przyjaciele”. Pod okiem wychowawczyń Moniki Kucińskiej i Anety Wołosz młodzież przygotowała pełną humoru relację z Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawiła wymagania stawiane nauczycielom po reformie oświaty, a w trakcie specjalnego pokazu zaproponowała nowe stroje do pracy z młodzieżą.

W muzycznym akcencie uczniowie wykonali utwór w rytm hip-hop jako wyraz uwielbienia dla królowej nauk - matematyki. Przeprowadzony został również teleturniej pt. „Kocham Cię Szkoło”. Dwie drużyny wytypowanych nauczycieli, z kapitanami Justyną Konopacką i mjr. Bolesławem Czechowskim na czele, rywalizowały o nagrody, wykonując zadania w pięciu kategoriach. Największą wiedzą o szkole, sprytem w kalamburach i szczęściem w kręceniu kołem fortuny wykazała się grupa B.Czechowskiego.

Na zakończenie uczniowie wręczyli zgromadzonym gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły wykonane przez siebie kwiaty w geście podziękowania za trud wkładanyw rozwój edukacji.

Monika Kucińska

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Dzień Edukacji Narodowej w ZSEiT