W dniach 21-25.09.2015r. odbył się obóz szkoleniowy III klasy LO o nachyleniu obronnym w bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie.

Kadeci zapamiętają ten obóz z uwagi na udział w wielu uroczystościach, które miały miejsce w czasie ich pobytu w jednostce - 25 września Brygada obchodziła XXI rocznicę powstania.

Programowe szkolenie odbywało się zgodnie z planem.

W poniedziałek 21.09. 2015r. kadeci wzięli udział w spotkaniu z nowym Dowódcą 9 BBKP Panem płk dypl. Jackiem Ostrowskim. Dowódca Brygady przywitał uczniów w Sali Tradycji zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Podczas spotkania opowiadał o swoim pobycie na misjach bojowych za granicą. W kolejnych dniach uczniowie wzięli udział w marszu na odległość prawie 25 km, na starą strzelnicę czołgową „Pierzchały” z zadaniem zlikwidowania znajdujących się w pobliskich kompleksach leśnych Grup Dywersyjno - Rozpoznawczych przeciwnika. Uczestniczyli również w szkoleniu strzeleckim na przykoszarowym placu ćwiczeń 9BBKP, gdzie odbyli strzelanie z pistoletu pneumatycznego.

W czwartek uczniowie udali się w rejon mapy „OGRODY”, gdzie odbyły się drużynowe mistrzostwa klasy w biegu na orientację.

Uroczystości jubileuszowe 9BBKPanc. w Braniewie stworzyły uczniom możliwość poznania zasad przebiegu święta zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Imprezę w jednostce uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Uczniowie byli obecni także podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy czołgu-pomniku na Placu Grunwaldzkim poświeconej poległym żołnierzom.

Uczniowie z ZSEiT w swoich mundurach prezentowali się bardzo dobrze. Maszerowali wzorowo w czasie defilady, w której wzięli udział po raz pierwszy w życiu.

Wśród zaproszonych gości na trybunie honorowej obecna była Pani Dyrektor Lidia Zawarczyńska. Zaproszeni goście złożyli na ręce Dowództwa Brygady gratulacje i życzenia. Pani Dyrektor podziękowała Dowódcy Brygady za okazaną życzliwość i możliwość pobytu w murach jednostki, natomiast uczniowie wręczyli wiązankę kwiatów.

Pobyt na obozie zakończył żołnierski poczęstunek, „tradycyjna grochówka”.

Obóz ten był nie tylko nauką, ale i wspaniałą przygodą.

W imieniu opiekuna pani Anny Turowskiej i uczniów klasy III LO o nachyleniu obronnym dziękuję żołnierzom 9 BBKPanc. w Braniewie i życzę żołnierskiego szczęścia.

mjr Bolesław Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Obóz szkoleniowy uczniów ZSEiT