16 września 2015 r. w Olsztynie odbyła się Konferencja Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz gala XII edycji konkursu „Godni Naśladowania”.

Samorząd powiatu elbląskiego w konferencji reprezentowały Gabriela Effenberg Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu oraz Karina Ulewska Koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Przybyłych na konferencję przywitał Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego Arkadiusz Jachimowicz.

W programie spotkania zaprezentowano Express informacji z sektora NGO, tj.:

- przestrzeń dla organizacji pozarządowych w programie RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020,

- pilotażowy program dla młodzieży „Enklawa Artystyczna” Fundacji Alternatywnej Edukacji „ALE”,

- internetowe forum w dialogu środowisk skupionych na walce z zdrowie i życie,

- formy aktywności lokalnych społeczności na rzecz dobra wspólnego, Ośrodek „Działaj Lokalnie”, „Warmia Mazury Lokalnie”,

- wielokierunkowa edukacja artystyczna ludzi w każdym wieku, rozwój osobisty przez sztukę.

Punktem konferencji było też rozstrzygnięcie konkursu „Godni Naśladowania”.

Kapituła konkursu organizowanego przez Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznała następujące nagrody:

Kategoria I - najlepsza inicjatywa organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego - I miejsce, statuetkę oraz nagrodę w wysokości 3 tys. zł otrzymała Fundacja Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego za projekt „Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego”.

Wyróżnienia oraz nagrodę w wysokości 1 tys. zł otrzymały: Fundacja Elbląg za projekt „Programy stypendialne Fundacji Elbląg”, Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” za projekt „Krekolandia” oraz Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich za projekt Program Rewitalizacji Społecznej „Przystanek BezTroski”.

Kategoria II - najlepsza inicjatywa samorządu lokalnego województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi - statuetkę otrzymał Powiat Elbląski za „III Piknik Organizacji Pozarządowych Powiatu Elbląskiego - Oleśno 2014”.

W imieniu Starosty Elbląskiego statuetkę oraz dyplom odebrała Gabriela Effenberg Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu.

„III Piknik Organizacji Pozarządowych z Powiatu Elbląskiego – Oleśnie 2014” został zorganizowany przez Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno- wieś z pomysłem” wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Elblągu i Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego. Powiat Elbląski wsparł finansowo imprezę w kwocie 2.160 zł oraz podjął akcję promocji imprezy.

Piknik był adresowany do stowarzyszeń i aktywnych grup mieszkańców powiatu elbląskiego. Celem piknikowego spotkania była przede wszystkim integracja członków organizacji pozarządowych i zainteresowanych osób oraz wymiana doświadczeń i przykładów dobrych praktyk pomiędzy nimi.

W I i II części Pikniku wzięło udział 19 stowarzyszeń i aktywnych grup mieszkańców powiatu elbląskiego.

Kategoria III - najlepiej działający podmiot dialogu społecznego i obywatelskiego województwa warmińsko-mazurskiego – nie zgłoszono żadnej inicjatywy.

Kategoria IV - najlepsza inicjatywa na rzecz osób starszych w województwie warmińsko-mazurskim - statuetkę oraz nagrodę rzeczową otrzymało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki” za projekt „Seniorzy na scenę!”.

Kategoria V - Animator społeczny - statuetkę oraz nagrodę w wysokości 1 tys. zł otrzymał Paweł Wilk z Ełckiego Stowarzyszenia Aktywnych STOPA.

Wyróżnienie otrzymała Ewa Nisiewicz, prezes Fundacji „Teraz My” w Sąpach.

Kategoria VI - najlepszy produkt ekonomii społecznej - statuetkę otrzymała Spółdzielnia Socjalna Ecosteam za usługę ekologicznego czyszczenia metodą parową.

Kategoria VII - najlepsza inicjatywa organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego o charakterze międzynarodowym - nagrodzono Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku za współpracę zagraniczną w obszarze dialogu międzykulturowego.

Wyróżniono Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych za projekt „Zatrudnienie wspomagane - prawdziwa praca”.

Kategoria VIII - Grupa Młodzieżowa z Warmii i Mazur Godna Naśladowania - laureatem została grupa młodzieżowa Juchowska Aktywna Młodzież Alternatywna, a wyróżnienie otrzymała Młodzieżowa Rada Łąkorza.

Dodatkowe kapituła konkursu wyróżniła i nagrodziła:

- Stowarzyszenie ESWIP przyznało „Pozarządowiec Godny Naśladowania” Michałowi Łebskiemu z Ełku.

- Marszałek Województwa wręczył list gratulacyjny Hufcowi ZHP z Działdowa z okazji 95-lecia działalności na Ziemi Działdowskiej.

- Radio Olsztyn SA postanowiło przyznać nagrodę specjalną w postaci audycję na antenie radia za talent literacki w przygotowaniu wniosku do Konkursu „Godni naśladowania 2015” dla: Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności”.

Konferencji towarzyszyły występy grup tanecznych Pryzmat oraz chóru mieszanego Pasjonata ze Świętajn pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Powiat Elbląski Godny Naśladowania
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Powiat Elbląski Godny Naśladowania