5 czerwca w Hotelu Gromada w Elblągu odbyła się uroczystość z okazji 10 , lecia Powiatu Elbląskiego. W obchodach udział wzięli m.in.: Posłowie RP Tadeusz Naguszewski, Leonard Krasulski, Senator Sławomir Sadowski, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Jan Maścianica, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Grzegorz Nowaczyk, Starosta Gołdapski Jarosław Podziewski, Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch, Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin naszego powiatu, Radni powiatu elbląskiego obecnej i ubiegłych kadencji. W uroczystej gali wzięli również udział goście z zaprzyjaźnionego niemieckiego powiatu Steinburg.
W swoim przemówieniu Starosta Elbląski Sławomir Jezierski podkreślił rolę powiatów- „małych ojczyzn”- „Reforma administracyjna z 1999 roku przywróciła Polakom poczucie przynależności do swojej „małej ojczyzny”, miejsca gdzie od wieków skupiała się aktywność lokalnych społeczności. Wspólnoty powiatowe, to ponad ośmiowiekowa tradycja. Przerwane na przestrzeni lat naturalne więzi pomiędzy gminami należało zacząć odbudowywać. Ten cel przyświeca władzom powiatu od początku jego powstania”. Podkreślił również szczególną rolę „partnerstwa” , „Samorządność zawsze oznaczała dla nas dążenie do osiągania wyznaczonych zadań poprzez partnerstwo, porozumienie i kompromis. Wspólnota samorządowa to przecież wspólność idei i celów. To również wielka odpowiedzialność. Od początku staraliśmy się wypełniać te hasła żywą treścią.” Głos zabrał również Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski, który w swoim przemówieniu dziękował wszystkim radnym, samorządowcom oraz pracownikom za wysiłek włożony w pracę na rzecz elbląskiego samorządu powiatowego.
Jubileusz 10-lecia był również okazją do wyróżnienia zasłużonych samorządowców oraz pracowników. Wicewojewoda Jan Maścianica odznaczył złotymi medalami za Długoletnią Służbę: Wicestarostę Elbląskiego Macieja Romanowskiego, Skarbnik Powiatu Edwardę Mazurkiewicz, Jerzego Przybylskiego byłego Dyrektora Szpitala w Pasłęku, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Lecha Gaworka, Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Mariana Łukaszuka,Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w ElbląguJanusza Lichacza, Janinę Wiśniewską byłą Sekretarz Powiatu, Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Gabrielę Effenberg, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Janinę Gajewską, Naczelnika Wydziału Architektury i Budownictwa Andrzeja Stasiorowskiego, Olgę Różańską, Zbigniewa Krajnika. Srebrne Medale otrzymali:Kierownik Biura Rady Ewa Karpowicz, p.o. Naczelnika Wydziału Organizacyjnego Iwona Lewandowska, Teresa Picheta. Medale Brązowe otrzymali: Sekretarz Powiatu Jacek Augustynowicz, Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii,Katastru i Nieruchomości Piotr Kubicki.Łącznie medale otrzymało 17 osób. Medal "Zasłużony dla Polskiej Geologii" otrzymał były Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Edward Ponczek.
Pamiątkowe statuetki z okazji 10-lecia powiatu otrzymali m.in.: Posłowie Tadeusz Naguszewski, Leonard Krasulski, Witold Gintowt , Dziewałtowski, Senatorowie Stanisław Gorczyca, Sławomir Sadowski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Przewodniczący Rady Powiatu Steinburg Hans-Friedrich Tiemann. Wśród uhonorowanych okolicznościowymi statuetkami znaleźli się również Radni powiatu elbląskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu oraz najaktywniejsi lokalni liderzy środowisk wiejskich.
Goście obejrzeli multimedialną prezentację „10 lat Powiatu Elbląskiego”, każdy otrzymał również wydany na tę okazję folder prezentujący największe osiągnięcia samorządu powiatowego w minionym dziesięcioleciu.
Uroczystość uświetniły występy chóru oraz muzycznego trio z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
Podczasgali wręczone zostały również nagrody w konkursie "Najatrakcyjniejsza Wieś Turystyczna 10 - leciaPowiatu Elbląskiego". W konkursie rywalizowało 12 miejscowości, w tym 5 w kategorii grand prix. Zwyciężyły Kadyny . Wieś otrzymała 10 tys. zł. I miejsce 7 tys. zł) zdobył Suchacz, II miejsce Zalesie 5 tys. zł III miejsce Rychnowy 3 tys. zł).

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: 10 lat Powiatu Elbląskiego
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: 10 lat Powiatu Elbląskiego