W dniach 11-15 listopada 2014 w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym spotkali się partnerzy projektu Career In Art CIA finansowanego w ramach programu Erasmus Plus. Partnerstwo tworzy 6 szkół z Polski, Rumunii, Belgii, Turcji, Słowacji i Słowenii. Projekt skupia się na przygotowaniu uczniów liceów plastycznych, lub szkół średnich z klasami artystycznymi do zawodu artysty.

Nasi uczniowie muszą rozwijać swoją pasję, jednakże, muszą rozumieć potrzeby, wymagania i zasady rządzące obecnym rynkiem pracy. Współczesny artysta zna historię sztuki, różne techniki artystyczne – te obecne i z przeszłości, jest twórczy, gotowy do eksperymentowania i wie co chce robić. Oprócz tego posługuje się językami, żeby sprzedawać swoją twórczość za granicą, jest biegły w nowoczesnych technologiach i ciągle uczy się, aby podwyższyć swoje kwalifikacje i umiejętności. Tego wszystkiego młody artysta-uczeń będzie mógł się uczyć w naszym projekcie.

W czasie 3 lat projektu zaplanowanych jest wiele spotkań nauczycieli i uczniów. Tym razem w Polsce 12 pedagogów ze szkół partnerskich pracowało nad dokumentacją projektu. To pierwsze spotkanie było konieczne, aby dopracować wszystkie główne założenia projektu i szczegółowo omówić najbliższe zadania: stworzenie logo projektu, powstanie słownika terminów plastycznych w siedmiu językach i filmów o lokalnych artystach. Uzgadnialiśmy sposoby wdrażania projektu i metody popularyzowania jego rezultatów, między innymi poprzez stworzenie strony internetowej. Spotkanie było długie, twórcze i owocne.

W tym krótkim czasie zdołaliśmy pokazać naszym gościom odrobinę naszego wspaniałego dziedzictwa kulturowego. Zobaczyli Starówkę w Gdańsku i Muzeum Bursztynu, zwiedzili Zamek Krzyżacki w Malborku, który wywarł na nich niesamowite wrażenie. Z naszych lokalnych elbląskich zabytków najbardziej podobała im się Galeria El oraz wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego z pracowni serigrafii i oczywiście Katedra Świętego Mikołaja. Partnerzy z Turcji przyjechali 10.11 i obserwowali obchody Dnia Niepodległości przy Ratuszu Staromiejskim, co było dla nich nie lada atrakcją. W elbląskich restauracjach popróbowali smacznej polskiej kuchni.

Spotkanie było bardzo udane, zarówno pod względem wytężonej pracy jak i rozwoju kulturowego, poznania Polski i jej obyczajów. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd uczniów, który odbędzie się w marcu 2015 roku.

Joanna Jastrzębska

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: CIA w Liceum Plastycznym