Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pod nazwą CIA – Career in Art w ramach nowego unijnego programu Erasmus+. Szkoła będzie jednocześnie koordynatorem działań w imieniu partnerskich szkół z sześciu krajów Europy.

Partnerzy projektu:

Partner 1 – Polska - Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym

Partner 2 – Rumunia - Colegiul Auto Traian Vuia

Partner 3 – Belgia - Wico Campus Mater Dei

Partner 4 – Turcja - Sakarya Erenler Figen Sakallioglu Anadolu Lisesi

Partner 5 – Słowacja -Stredná umelecká škola L.Bielika

Partner 6 – Słowenia - Srednja sola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana

Projekt skupia się na przygotowaniu uczniów liceów plastycznych lub szkół średnich z klasami artystycznymi do zawodu artysty. Przyszli absolwenci szkół plastycznych w obecnym świecie natkną się na wiele trudności. Mogą one dotyczyć znalezienia pracy, zniesienia krytyki swej twórczości, poradzenie sobie z sukcesem lub po prostu wybraniem właściwej ścieżki zawodowej.

Niemniej jednak, twórczość naszych absolwentów musi „umieć się sprzedać”, aby byli w stanie zarobić na swoje utrzymanie. Nasi uczniowie muszą rozwijać swoją pasję, jednakże, muszą rozumieć potrzeby, wymagania i zasady rządzące obecnym rynkiem pracy.

Nasz projekt będzie traktował rozwój artystyczny uczniów jako sposób na wskazanie im przyszłej kariery i drogi życiowej. Przed nami także poznanie kultur, dziedzictwa nowych krajów.

Na realizację zadań projektowych wraz ze szkołami partnerskimi wnioskodawcy otrzymali 230 tys. euro, z czego Liceum Plastyczne ma do wykorzystania 48 tys. euro.

Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014 r. i zastąpił dotychczasowe programy: „Uczenie się przez całe życie” oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu” oraz pięć innych programów m.in. Erasmus Mundus i Tempus).