Tradycyjnie już od 15 lat podczas Dożynek Powiatowych podsumowywane są osiągnięcia sportowe minionego sezonu, wręczane są nagrody Starosty Elbląskiego, puchary i wyróżnienia. 20 września podczas uroczystości w Markusach wicestarosta Maciej Romanowski wręczył nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za rok 2014.

W tym roku nagrody otrzymało troje zawodników osiągających wybitne wyniki sportowe, dwóch trenerów i jeden działacz sportowy. Poniżej prezentujemy ich sylwetki. Wyróżniony został również Klub Sportowy „Polonia” Pasłęk za awans do IV ligi piłkarskiej.

Przewodniczący Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego przedstawił punktację generalną systemu sportowej rywalizacji szkół z terenu powiatu elbląskiego. Okolicznościowe puchary najbardziej usportowionym szkołom w powiecie wręczali marszałek Jacek Protas i wicestarosta Maciej Romanowski.

Wśród szkół podstawowych najwyżej sklasyfikowano:

1. SP Młynary – 815 pkt.

2. SP Tolkmicko – 610 pkt.

3. SP Zwierzno – 575 pkt.

Wśród gimnazjów najwyższe miejsca zajęły:

1. Gimnazjum w Tolkmicku – 660 pkt.

2. Gimnazjum w Gronowie Elbląskim – 650 pkt.

3. Gimnazjum w Młynarach – 640 pkt.

W ramach miejsko-powiatowej Licealiady najwyżej sklasyfikowaną szkołą powiatu elbląskiego okazał się w kategorii chłopców Zespół Szkół w Pasłęku, który zajął 3. miejsce. W kategorii dziewcząt Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku zajął ostatecznie 5. miejsce.

Sylwetki laureatów nagrody Starosty Elbląskiego
za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za rok 2014

Marek Białogrzywy - nauczyciel wychowania fizycznego z 15-letnim stażem pracy. Obecnie pracuje w Gimnazjum nr 1 w Pasłęku. Wraz ze swoimi podopiecznymi bierze udział w wielu imprezach sportowych, odnosząc sukcesy na poziomie powiatu, rejonu, regionu i w finałach wojewódzkich. Jest aktywnym organizatorem zawodów sportowych na terenie Pasłęka i powiatu elbląskiego. Dzięki jego zaangażowaniu, umiejętności mobilizacji uczniów, rodziców i innych nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Pasłęku w roku szkolnym 2013/2014 zajęło I miejsce w punktacji generalnej Gimnazjady Powiatu Elbląskiego.

Dominika Hawryszko – piłkarka ręczna reprezentująca Klub Sportowy „Truso” Elbląg. Mimo młodego wieku może pochwalić się sporymi osiągnięciami w piłce ręcznej: została kilkukrotnie najlepszą zawodniczką ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów piłki ręcznej. W 2014 roku została powołana do Kadry Narodowej, w której przygotowuje się do mistrzostw Europy w 2015 roku. Dominika skutecznie godzi wysokie wyniki sportowe z nauką szkolną.

Kacper Oleszczuk– lekkoatleta reprezentujący Klub Sportowy „Polonia” Pasłęk. Ma na swoim koncie wiele sportowych sukcesów w rzucie oszczepem rangi krajowej i międzynarodowej. Z najważniejszych osiągnięć ostatnich sezonów można wymienić mistrzostwo Polski w 2012 r., mistrzostwo Polski juniorów LZS w 2012 r., udany występ na Mistrzostwach Świata Juniorów w Barcelonie w 2012 r., 1. miejsce na Mityngu Lekkoatletycznym w Halle Niemcy 2013 r. wicemistrzostwo Polski juniorów w 2013 r., 4. miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów we Włoszech w 2013 r., 2 miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Inowrocławiu w 2014 r.

Swoimi osiągnięciami i sportową postawą promuje powiat elbląski w kraju i w Europie.

Rafał Staszewski – bokser reprezentujący Uczniowski Klub Sportowy „Kontra” Elbląg. Mimo krótkiego stażu w tej dyscyplinie sportu osiągnął wiele tytułów na ringach ogólnopolskich i międzynarodowych. Najważniejsze osiągnięcia ostatnich sezonów: brązowy medalista na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w boksie w 2012 roku, wicemistrz Pucharu Polski Juniorów w 2013r., ćwierćfinalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata – Sofia 2014 r.

Zbigniew Witkowski – założyciel Sportowego Klubu Jeździeckiego „Baskil” Rzeczna. Trener i opiekun zawodników i zawodniczek, sędzia międzynarodowy, miłośnik i propagator sportu jeździeckiego na terenie Warmii i Mazur. Organizator wielu zawodów konnych w skokach przez przeszkody Promuje nie tylko tę wyjątkową dyscyplinę sportu, ale także piękno Stadniny Koni i regionu elbląskiego. Jego wychowankowie, jako zawodnicy reprezentowali barwy powiatu i województwa, osiągając wysokie wyniki sportowe.

Eugeniusz Zapolski – od ponad 15 lat jest organizatorem największego i najbardziej masowego systemu rozgrywek dla dzieci i młodzieży z powiatu elbląskiego, jakimi są Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Powiatowa Gimnazjada, Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych „Licealiada”. Łącznie w ramach Powiatowego Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży przeprowadził blisko 1,5 tys. imprez z udziałem ponad 100 tys. uczniów. Ponadto był współorganizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich imprez sportowych dla dzieci i młodzieży promujących Powiat Elbląski.

WYRÓŻNIENIE

Klub Sportowy „Polonia” Pasłęk – najwyżej sklasyfikowana drużyna piłki nożnej seniorów w powiecie elbląskim. Zdobyła awans do grupy rozgrywkowej IV ligi piłkarskiej, który przyczynił się do szerokiej promocji tej dyscypliny sportu wśród młodzieży na terenie miasta i gminy Pasłęk, jak i powiatu elbląskiego. Drużyna składa się głownie z własnych wychowanków, a klub szkoli ok. 130-osobową grupę dzieci i młodzieży.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Podsumowanie osiągnięć sportowych sezonu 2013/2014
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Podsumowanie osiągnięć sportowych sezonu 2013/2014
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Podsumowanie osiągnięć sportowych sezonu 2013/2014
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Podsumowanie osiągnięć sportowych sezonu 2013/2014