Malarze, poeci, pisarze, fotograficy, rzeźbiarze, a także ceramicy goszczą na Międzynarodowym Plenerze Artystycznym Impresje, który obywa się w podelbląskim Janowie. Już 22 sierpnia o godz. 17 będzie można zobaczyć efekty tygodniowej pracy artystów.

W minioną środę artystów odwiedziły dzieci oraz młodzież z Elbląga i okolicznych miejscowości. W akcji plenerowej wzięły także udział osoby z niepełnosprawnościami oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku.

- Teren wokół pałacu zmienił się w kolorową łąkę – opowiada Ewa Bednarska-Siwilewicz, organizatorka akcji plastycznej – W jednej części powstał ptasi gaj z przepięknych barwnych ptaków pomalowanych przez dzieci, a tuż obok w skupieniu pracowała grupa ceramiczna.

Uczestnicy akcji plastycznej mogli porozmawiać z artystami, a także obejrzeć ich prace.

- To był wyjątkowy, twórczy czas. Bardzo dużo pozytywnej energii. Działania edukacyjne są stałym elementem naszego pleneru, angażujemy w nie artystów uczestniczących w plenerze oraz lokalną społeczność – mówi Teresa Miłoszowska, organizatora pleneru.

W najbliższy piątek w Janowie odbędzie się wernisaż prac, które powstały podczas pleneru. A będzie na co popatrzeć. Wśród artystów są m.in.: malarz Artur Hovhannysian z Armenii – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Erywaniu, Marta Bazak - wykładowca kijowskiego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej oraz Wzornictwa ulubione obszary twórczości to malarstwo, tkanina użytkowa i grafika fotograf Harijs Zemitis z Łotwy i Wojciech Sęczawa, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Na plener przyjechało wielu uznanych artystów z Polski posiadających znaczący dorobek twórczy, m.in. Danuta Węgiel Kraków Benedykt Kroplewski Malbork Zbyszek Opalewski Elbląg Marcin Jurzysta Toruń Piotr Ochelski Kraków Michał Sęczawa student V roku Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku).

- Nasz region reprezentują m.in. Ewa Bednarska-Siwilewicz, Anna Karatkiewicz, Jan Miłoszewski, Zbigniew Szmurło, Andrzej Szwemiński, Marta Dąbrowska, Jacek Szulecki – dodaje Teresa Miłoszewska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 sierpnia o godz. 17 w Janowie Agroturystyka "Pałac w Janowie"). Wstęp wolny.

Działanie zrealizowano w ramach projektu Twórcza Terapia. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Sylwia Warzechowska

rzecznik CSE Światowid