Już 24 sierpnia 2014 roku odbędzie się kolejna edycja średniowiecznego Jarmarku św. Bartłomieja. Piknik historyczny, konkursy, pokazy tańca z ogniem czy koncerty – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników imprezy w Pasłęku.

Pomysł organizacji Jarmarku nawiązuje do średniowiecznej tradycji, w której jarmark stanowił główne miejsce handlu. Zatem w tym dniu będzie można zakupić dzieła oraz wyroby miejscowych twórców, piękne pocztówki ze starymi zdjęciami oraz wiele innych ciekawych przedmiotów. Atmosfera Jarmarku stwarza niebywałą okazję, aby przenieść się w dawne czasy. W programie nie zabraknie scen historycznych przez Ratuszem Miejskim i Bramą Młyńską. Tradycyjnie już w obrębie murów odbędzie się inscenizacja „Oblężenie Zamku”. Głównym punktem programu będzie bicie rekordu w opleceniu najdłuższych murów obronnych w północnej Polsce łańcuchem składającym się z uczestników trzymających się za ręce.

W ramach II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbędzie się koncert kameralny. Na uwagę zasługuje możliwość usłyszenia jak grają barokowe organy wykonane w początkach XVIII wieku przez mistrza Hildebrandta z Gdańska. Organy Andreasa Hildebrandta znajdujące się w kościele pw. św. Bartłomieja są unikatowym zabytkiem w skali ogólnopolskiej i światowej.

Kolejną atrakcją będzie Piknik Historyczny, na którym organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji, szczególnie dla dzieci. Ciekawym elementem programu tegorocznej imprezy będzie Turniej Gmin, w którym wezmą udział przedstawiciele Godkowa, Markus, Milejewa, Młynar oraz Pasłęka.

Na zakończenie imprezy odbędą się pokazy tańca z ogniem w wykonaniu Grupy Feniks z Krasina i Piotra Adamczyka z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Więcej informacji znajduje się na fanpage wydarzenia https://www.facebook.com/JarmarkSwietegoBartlomieja oraz na stronie internetowej http://www.jarmarkswbartlomieja.pl/.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Starosty Elbląskiego.

III Jarmark św. Bartłomieja wspiera finansowo m.in. Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku.

Adrianna Otręba

Zdjęcie numer 1 w artykule: III Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku