W dniu 21.06.2014 r. w Parku w Oleśnie odbyła się II część Pikniku Organizacji Pozarządowych Powiatu Elbląskiego - Oleśno 2014 - projektu dofinansowanego z budżetu Zarządu Powiatu w Elblągu. Piknik miał miejsce podczas IV Nocy Świętojańskiej, którą swoim patronatem, objął wójt Gminy Gronowo Elbląskie -Marcin Ślęzak.

Na Pikniku zjawili się znamienici goście z powiatu: starosta – Sławomir Jezierski, radni powiatowi – Dorota Wasik i Donat Dębowski, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu – Gabriela Effenberg, koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - Karina Ulewska oraz wójt gminy Gronowo Elbląskie – Marcin Ślęzak, sekretarz Jadwiga Pliszka, przewodniczący Rady Gminy – Roman Puchalski, sekretarz gminy Markusy – Piotr Stróżek oraz proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela – ks. Grzegorz Wąsowski.

W I i II części Pikniku, w sumie wzięło udział 19 stowarzyszeń i aktywnych grup mieszkańców naszego powiatu. Jako nowych gości powitaliśmy mieszkańców Łęcza – wioski wiatru i podcieni, Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, Stowarzyszenie Miłośników Rachowa i okolic, Klub Sportowy „Siodło” z Markus oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu. Miło nam było gościć grupę „biesów” na motorach spod Olsztyna z wioski o nazwie Biesal.

Chętne stowarzyszenia miały do dyspozycji mikrofon, po to, aby pochwalić się osiągnięciami swoich organizacji. Kapituła Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem” wręczyła swojego „Olesia 2014” przedstawicielowi Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” - Halinie Cieśli, która piastuje również stanowisko przewodniczącej Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Starostwie Powiatowym w Elblągu.

Goście mogli podziwiać wystawę wytworów artystycznych i fotoreportażu z I części Pikniku, który odbył się w Stodolarni 31.05.2014 r. Nie zabrakło również tradycyjnego piknikowego tortu ponad 20-kilogramowego) – tym razem w kształcie ogromnego wianka.

W programie Pikniku było wiele atrakcyjnych konkursów, które już od 4 lat cieszą się wśród oleśnian ogromnym powodzeniem: rzut „zapałką”, „gwóźdź”, „kładka”, „krojenie chleba” i „plecenie wianków”. Konkursy i zabawy dla dzieci przeprowadzili słuchacze I roku Terapii Zajęciowej ze Szkoły Policealnej im J. Romanowskiej w Elblągu pod kierunkiem Beaty Wrzosek.

Urozmaiceniem były również atrakcje Nocy Świętojańskiej, takie jak: szukanie „kwiatu paproci”, wybory Miss Wianków czy puszczanie wianków na wodę.

Największą artystyczną atrakcją III Pikniku były występy nagradzanego wielokrotnie na scenach, zarówno polskich jak i zagranicznych, Zespołu Pieśni i Tańca „Szuwary” z Markus. Dzielnie im sekundował nasz rodzimy, powstały kilka lat temu w Gronowie Elbląskim, zespół „Gronowiacy”, który od samego początku uczestniczy w naszej oleśnieńskiej Nocy Świętojańskiej. W ubiegłym roku został laureatem I nagrody w „Świętojańskiej Wiesiadzie”.

Cieszymy się, że mimo pochmurnej pogody do parku w Oleśnie przybyło liczne grono mieszkańców naszego powiatu, a zabawa trwała do samego rana – jak przystało na najkrótszą noc w roku.

Marlena Szwemińska

Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi

Oleśno – wieś z pomysłem”

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Świętojańskie zabawy na II części Pikniku Organizacji Pozarządowych w Oleśnie