W sobotę, 21 czerwca 2014 roku, między mostami na Starym Mieście w Elblągu w ramach Dni Elbląga odbyły się „I Dziecięce Regaty Między Mostami o Puchar Prezydenta miasta Elbląga” w klasie Optimist. To nietypowe regaty, bo rozgrywane w centrum miasta na bardzo małym akwenie, z nurtem i bardzo nierówno wiejącym wiatrem. Organizatorzy regat: JachtKlub Elbląg oraz Stanica Wodna w Nadbrzeżu mieli na celu przybliżenie mieszkańcom Elbląga sportu żeglarskiego oraz zachęcenie do żeglowania najmłodszych jego mieszkańców.

Zgłoszono 23 młodych zawodników z 5 klubów: UKS TOLKMICKO, JachtKlub Krynica Morska, Szkoła Morska w Kaliningradzie, Szkoła Sportowa w Bałtijsku Obwód Kaliningradzki) i Grodno – Azot Białoruś). Cała flota startowała razem, wyniki następnie zostały sklasyfikowane na 2 grupy: starszą dzieci w wieku od 12 do 15 lat) oraz młodszą dzieci w wieku od 9 do 11 lat).

Po ceremonii otwarcia przy niepewnej pogodzie rozegrano 5 wyścigów, dzięki którym wyłoniono zwycięzców. W ostatnim wyścigu spod burzowej chmury powiało bardzo mocno: kilkoro sterników i sterniczek zaliczyło wywrotki, jednak szybko potrafili „pozbierać się” i ukończyć wyścig nawet nie na ostatnim miejscu.

Żeglarstwo jest sportem z którego dzieci czerpią dużo satysfakcji. Żeglarstwo to zabawa, sport towarzyski, który buduje silną psychikę, zaufanie do samego siebie, uczy respektu dla środowiska naturalnego. Jest sportem dzięki któremu nawiązuje się wiele wspaniałych przyjaźni, które pozostają na długie lata.

KLASA OPTIMIST: Zbudowany w 1947 roku, jako bardzo prosta, mała, tania jednoosobowa łódeczka przeznaczona dla dzieci i młodzieży do lat piętnastu. Jest najprostszą drogą do pokazania dzieciom żeglarstwa. Optimist jest łodzią o bardzo prostej konstrukcji. Jeden żagiel, kilka regulacji i to wszystko. Kadłub zbudowany był ze sklejki lub poliestru, maszt z drewna lub duralu. Płetwa steru i szybrowy miecz ze sklejki lub poliestru.

Klasa ta jest najmniejszą klasą międzynarodową, ze względu na małe koszty i łatwość obsługi i transportu bardzo popularną ponad 150 tysięcy egzemplarzy na świecie). Można ją spotkać w ponad 100 krajach. Ponad 50% skipperów startujących na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, zaczynało swoją karierę żeglarską właśnie na Optimiście.

Podsumowując: regaty w centrum miasta to świetna forma popularyzacji tego pięknego sportu.

Jerzy Sukow

zdjęcia: Krzysztof Polak