Na zaproszenie Mariana Matuszczaka, dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, w dniu 12 czerwca 2014r. szkołę odwiedziło 25 żołnierzy Brygady na czele ze swoim dowódcą płk. dypl. Janem Rydzem oraz gen. Ryszardem Jabłońskim, który wspiera ZSEiT podczas uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Szkoła już prawie od pięciu lat ściśle współpracuje z 9BBKPanc. w Braniewie. Gościem uroczystości był również starosta Sławomir Jezierski.

Zebranych powitał posterunek honorowy złożony z kadetów ZSEiT. W części oficjalnej tego wydarzenia kolejno głos zabrali: gospodarz spotkania dyrektor Marian Matuszczak, dowódca Brygady płk dypl. Jan Rydz, gen. Ryszard Jabłoński oraz starosta Sławomir Jezierski. Przemawiający zwrócili uwagę na wzajemne korzyści płynące ze współdziałania szkoły z jej partnerami, padły liczne podziękowania za dotychczasową owocną współpracę i zapewnienia o jej kontynuacji. Zwiedzanie budynków szkoły i jej posesji zakończyło tę część spotkania.

Dalsza uroczystość miała miejsce w ratuszu Pasłęka. Tu burmistrz dr Wiesław Śniecikowski przedstawił historię Pasłęka i okolic. Dodatkowo każdy zaproszony gość otrzymał folder o Pasłęku. Kolejną miłą niespodzianką ze strony burmistrza było zaproszenie przybyłych gości na koncert organowy do kościoła św. Bartłomieja. Proboszcz parafii ksiądz Jan Sindrewicz przybliżył historię renowacji największych barokowych organów, które ocalały jako jedyne na północy Polski.

Kolejny punkt wizyty to pole golfowe „SAND VALLEY”, na którym uczestnicy spotkania zetknęli się z nową dla wielu formą sportu i rekreacji – grą w golfa.

Zwiedzenie Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej i wysłuchanie historii sanktuarium opowiedzianej przez księdza proboszcza Czesława Drężka zakończyło spotkanie.

Wizyta była bardzo udana. W podziękowaniu za gościnne przyjęcie dowódca Brygady wręczył dyrektorowi ZSEiT ozdobny ryngraf 9BBKPanc.

mjr Bolesław Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej opanowała garnizon Pasłęk
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej opanowała garnizon Pasłęk
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej opanowała garnizon Pasłęk