W dniach od 11 do 14 czerwca powiat elbląski gości czteroosobową delegację z partnerskiego powiatu Steinburg Niemcy). W skład delegacji weszli m.in. nowo wybrani w ubiegłym roku przewodniczący Rady Powiatu Steinburg Peter Labendowicz i starosta Torsten Wendt. Jest to ich pierwsza wizyta w powiecie elbląskim.

Umowa o partnerstwie między powiatem elbląskim a powiatem Steinburg została podpisana 14 września 2001 roku. Wybór powiatu Steinburg był naturalną konsekwencją dużo wcześniejszej współpracy miast partnerskich z obu powiatów: Itzehoe i Pasłęka. W pierwszym artykule umowy powiaty określiły swoje wspólne cele:
Strony wyrażają wolę wspierania spotkań ludzi z obu powiatów, przede wszystkim młodzieży, w celu umożliwienia dobrosąsiedzkich stosunków i przyjaźni.
Tym samym ma to przyczynić się do pokojowego rozwoju Europy oraz sąsiadujących ze sobą narodów.

Od tamtej pory systematycznie, każdego roku, oba powiaty organizują wymianę młodzieży i jest to jedna z najlepiej rozwiniętych form współpracy między partnerami. Ostatnio 61 młodych ludzi z partnerskich powiatów realizowało projekt zatytułowany „EKO-PUZZLE”. Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży obu krajów, wymiana poglądów i doświadczeń młodych ludzi z Polski i Niemiec na szeroko rozumiane tematy związane z naturalnym środowiskiem człowieka oraz problematyką zrównoważonego rozwoju. Niemieccy uczniowie przyjechali do powiatu elbląskiego w listopadzie 2013 r., zaś rewizyta tej samej grupy uczniów w powiecie Steinburg nastąpiła w marcu 2014 r.

Obecna wizyta władz powiatu Steinburg również koncentruje się wokół tematów związanych z młodzieżą i edukacją. Goście odwiedzili m.in. szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim i Stanicę Wodną w Nadbrzeżu. W programie znalazły się też wizyty w elbląskich szkołach wyższych – PWSZ i EUH-E. Jedna z uczelni wyższych na terenie powiatu Steinburg jest zainteresowana rozszerzeniem współpracy między powiatami o wymianę studentów i organizację praktyk studenckich.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Wizyta partnerów z Niemiec
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Wizyta partnerów z Niemiec