W dniach 06-08.06.2014 wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim uczestniczyli w Ogólnopolskim Rajdzie Survivalowym - tym razem organizowanym przez MOW Herby. W porównaniu do lat ubiegłych, według nas, był to najtrudniejszy rajd. Mieliśmy do pokonania trasę o długości 45 km. Niestety, z powodu naszego błędu na punkcie kontrolnym „16”, zboczyliśmy nieco z trasy i zrobiliśmy dodatkowe kilka kilometrów. Zatem po dotarciu do mety mieliśmy w nogach ponad 50 kilometrów.
Trasa była średnio trudna - 19 punktów kontrolnych i 10 zadaniowych bez wzniesień i podejść, jednak cztery zadania w „wodzie” dały nam się we znaki. Mokre konkurencje polegały np. na przejściu przez mokradła, znalezieniu w grzęzawisku ukrytych fantów, przeczołganie przez tunel melioracyjny, przejście po linie nad rzeką. Największym naszym problemem był brak wystarczającej ilości odzieży zamiennej, a zwłaszcza butów. Chłopcy po konkurencjach mokrych doznawali niewielkich kontuzji w postaci otarć i odparzeń, co w konsekwencji odnosiło się do spadku morale i rosnącego zmęczenia. Pomimo tych niedogodności wychowankowie w dalszym ciągu dzielnie maszerowali, znajdowali punkty kontrolne i brali udział w zadaniach przewidzianych przez organizatorów.
Po 12h 59' 39” w końcu dotarliśmy do mety uzyskując II czas przejścia trasy, zaliczając wszystkie punkty kontrolne. Łącznie zdobyliśmy 49 pkt. na 60, co w ogólnej klasyfikacji dało nam IV miejsce na 12 startujących zespołów.
Zwycięzcą tegorocznych zawodów, niestety po raz kolejny, została ekipa z MOW w Koźminie Wielkopolskim. Po wyjeździe z Herbów udaliśmy się do Częstochowy, gdzie wychowankowie mieli możliwość zwiedzenia klasztoru na Jasnej Górze oraz wzięciu udziału w festynie kulinarnym, na którym dwóch z naszych wychowanków wzięło udział w konkursie karaoke na dużej scenie.
Podsumowując imprezę - stwierdzamy, że wypadliśmy na niej dobrze, zabrakło nam odrobinę szczęścia do zdobycia miejsca na podium. Wychowankowie pomimo ogromu trudu jaki włożyli w przejście tak długiego marszu deklarują, że chętnie wezmą udział w kolejnej edycji rajdu.
Wychowankowie i wychowawcy
Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Ogólnopolski Rajd Survivalowy