Jest Kieler Woche, jest Gdynia Sailing Days i jest w Tolkmicku nad Zalewem Wiślanym MASFROST CUP. W dniach 31 maja – 1 czerwca Uczniowski Klub Sportowy TOLKMICKO zorganizował drugą edycję regat MASFROST CUP. Uczestnicy regat kolejny raz pochlebnie ocenili organizację na poziomie sportowym i „okołożeglarskim” after sail.

Dwie komisje sędziowskie pracowały na dwóch trasach biegów.

Pierwsza z nich to biegi dużych jachtów w ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Jak sama nazwa wskazuje, żeglarze z całej Polski ścigają się na kolejnych imprezach organizowanych na różnorodnych akwenach naszego kraju. Miejscowi żeglarze również mieli o co walczyć: tolkmickie regaty wliczają się bowiem do Pucharu Zalewu Wiślanego. W sumie ponad 20 jachtów walczyło w ciągu dwóch dni w czterech wyścigach. Biegi na trasie „up and down”, czyli na wiatr i z wiatrem, gdzie górna i dolna boja oddalone były od siebie około 1,5 mili morskiej od siebie, każdego dnia były rozgrywane w zróżnicowanych warunkach: od średnich, porywistych wiatrów o prędkości 5m/s w sobotę do słabo wiatrowych, trudnych warunków w niedzielę.

Druga część rywalizacji to regaty dziecięce w klasie OPTIMIST. UKS TOLKMICKO jako swe główne zadanie powzięło bowiem szkolenie dzieci i młodzieży. W „optimistycznych” regatach wzięło udział 27 dzieci w wieku 7-15 lat podzielone na 2 grupy wiekowe) z pięciu klubów, w tym z dwóch klubów z Obwodu Kaliningradzkiego. Rozegrano 7 wyścigów „po trójkącie” z metą na wiatr: 5 w sobotę i 2 w niedzielę. Każdy z wyścigów trwał od 60 do 90 minut. Oprócz samych regat dzieci miały okazję spotkać się z gościem specjalnym imprezy: Maciejem Marczewskim – członkiem polskiego teamu ENERGA SAILING TEAM startującym na jachcie ENERGA II w regatach oceanicznych, aktualnie przygotowującym się do regat dookoła świata załóg dwuosobowych wraz ze Zbigniewem Gutkowskim): BARCELONA RACE, który rozpocznie się 1 stycznia 2015 roku. Dzieci zadały mnóstwo pytań związanych nie tylko z żeglarstwem.

Należy uznać, że poziom sportowy imprezy był wysoki i trzeba się cieszyć, że MASFROST CUP już na stałe wpisał się w kalendarz regat na Zalewie Wiślanym.

Wyniki:

Klasa T1:1. PROTON, Piotr Malicki

Klasa T3: 1. BLACK & WHITE, Mirosław Sztuba, 2. NO STER, Łukasz Pater, 3. LEGENDA, Michał Brzozowski

KLASA ŻAGLE 500: 1. AGI BU, Maciej Bufał, 2. DŻUMA, Jan Majko, 3. BERETTA, Robert Sobociński

OPTIMIST, Grupa młodsza: 1. Alan Kocięda CWM Opti Gdynia 2. Filip Kawałko CWM Opti Gdynia 3. Jakub Pawlak CWM Opti Gdynia)

OPTIMIST, Grupa Starsza: 1. Danił Jurczenko Bałtijsk 2. Danił Kowaliew Bałtijsk 3. Robert Zawadzki Jacht Klub Krynica Morska)

Jerzy Sukow

foto Robert Hajduk