9 maja 2014 r. w muzeum w Sztutowie odbyła się uroczystość z okazji 69. rocznicy wyzwolenia KL Stutthof. Jak co roku licznie przybyli na nią mieszkańcy, uczniowie pobliskich szkół, przedstawiciele władz oraz byli więźniowie obozu.

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim - uczestnicy projektu "STUTTHOF - Ja w Miejscu Pamięci" - co roku z chęcią pomagają przygotować tę uroczystość wykonując prace porządkowe na terenie byłego obozu. Uważają, że swoją pracą wyrażają hołd pomordowanym więźniom.

Ogromnym przeżyciem dla uczniów jest sam udział w uroczystości. W tym roku zostali wyróżnieni w sposób szczególny - nieśli z dumą sztandar PZBWP oraz wspólnie z Piotrem Łubieńskim - byłym więźniem obozu Stutthof - składali kwiaty pod pomnikiem ofiar. Z niedowierzaniem i ogromnym zdziwieniem ale z uśmiechami na twarzy przyjmowali podziękowania od byłych więźniów.

Po zakończonej uroczystości odbyło się spotkanie z panem Piotrem. Miłą pamiątką było wspólne zdjęcie oraz pasjonująca opowieść pana Piotra o tamtych czasach, której uczniowie wysłuchali w absolutnej ciszy i skupieniu.

"Minęło 69 lat i wciąż pamiętamy..." - mówił dyrektor muzeum Piotr Tarnowski - Co roku 9 maja świętujemy zwycięstwo nadziei, co roku oddajemy hołd Bohaterom, którzy oddali życie i Bohaterom, którzy przeżyli. Pamięć przypomina o chwilach, które wolelibyśmy zapomnieć i pobudza do refleksji, a sumienie pilnuje abyśmy już nigdy nie stracili swego człowieczeństwa. Pamiętajmy i nieśmy tę pamięć przez pokolenia".

Zachowajmy te słowa w naszej pamięci...

Bożena Szczodrowska - nauczyciel MOW

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Wychowankowie MOW pamięci więźniów KL Stutthof
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Wychowankowie MOW pamięci więźniów KL Stutthof