Uroczyste otwarcie stanicy wodnej w Nadbrzeżu odbyło się 9 maja. Mimo kapryśnej aury zaproszeni goście stawili się licznie, aby wziąć udział w symbolicznym oddaniu do użytku nowego obiektu malowniczo położonego nad brzegiem Zalewu Wiślanego.

Wśród gości znaleźli się między innymi parlamentarzyści ziemi elbląskiej, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu elbląskiego, radni powiatu elbląskiego, żeglarze, przedsiębiorcy, dziennikarze i młodzież. W roli gospodarzy wystąpili, obok starosty Sławomira Jezierskiego, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim Magda Dryll i kierownik stanicy Jerzy Sukow.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wicewojewoda Grażyna Kluge, członek Zarządu Województwa Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski i starosta Sławomir Jezierski. Po wciągnięciu flag na maszt i odsłonięciu oficjalnego logo stanicy wodnej zaprojektowanego przez uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, starosta Jezierski podziękował w ciepłych słowach wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego pięknego obiektu. Nie zabrakło również miłych słów, życzeń i upominków ze strony gości.

Ważnym momentem był chrzest trzech jednostek pływających – jachtów „Tolko” i „Mita” oraz motorowej łodzi hybrydowej „Jagódka”. Ich matkami chrzestnymi zostały Ewa Jezierska, Małgorzata Lemanowicz i Hanna Zagalska. Zgodnie z wygłoszoną przez matki chrzestne formułą, jednostki te mają pływać po wodach mórz, jezior i rzek oraz Zalewu Wiślanego ku radości swoich załóg; zawsze szczęśliwie powracać do swego portu macierzystego w Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, sławiąc imię polskiego żeglarza i polskich stoczniowców.

Stanica wodna w Nadbrzeżu stała się własnością Powiatu Elbląskiego w 2011 roku. Wcześniej był to teren podległy Ministerstwu Obrony Narodowej. Obiekt został zmodernizowany przez samorząd powiatowy w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” z udziałem środków własnych. Ogólna wartość zrealizowanych 2 projektów wyniosła 1385 575,70 zł, w tym uzyskana kwota dofinansowania: 1 016 957,97 zł, środki powiatu: 368617,73 zł. Obiekt ma służyć przede wszystkim wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim oraz miłośnikom turystyki wodnej.

Dzięki realizacji dwóch projektów w Stanicy wyremontowano budynek główny - bosmankę, budynki sanitariatów, cztery domki letniskowe oraz dwie wiaty rekreacyjne. Zagospodarowano także obszar wokół obiektów w tym tereny zielone, plac zabaw i miejsce na ognisko wykonano pomost wraz z rampą slipową do wodowania małych jednostek pływających oraz przyłącze kanalizacyjne do sieci gminnej. Można również korzystać z sali szkoleniowej wyposażonej w sprzęt multimedialny wraz z profesjonalnym nagłośnieniem, bezpłatnego parkingu i WiFi.

Stanica dysponuje bogatym i zróżnicowanym sprzętem pływającym, w tym jachtami, kajakami, zestawami do windsurfingu i kitesurfingu. W obiekcie można organizować spływy i szkolenia żeglarskie, kajakowe oraz bojerowe. Zaplanowano również otwarcie szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży. Istnieje możliwość przeprowadzenia pikników, imprez integracyjnych i okolicznościowych, wypoczynku indywidualnego i grupowego, a także rezerwacji wiaty i całej stanicy.

W Sezonowym Schronisku Młodzieżowym w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim można skorzystać z czterech pokoi 3-osobowych, pokoju dziennego z TV, kuchni, wc, łazienki i WiFi. Istnieje możliwość zamówienia całodobowego wyżywienia w formie cateringowej. Wokół panują świetne warunki do uprawiania biegów terenowych.

Na terenie schroniska znajduje się też dobrze wyposażona siłownia, salka gimnastyczna, a także boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią „ORLIK 2012”.

Zarówno stanica wodna, jak i schronisko może stanowić również wspaniałą bazę wypadową do szeregu atrakcyjnych turystycznie miejscowości: Malborka odległy o 45 km Fromborka 25 km) i Gdańska 65 km). Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość organizacji transportu.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Stanica wodna w Nadbrzeżu otwarta
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Stanica wodna w Nadbrzeżu otwarta