W dniu 7 kwietnia 2014 r. w Braniewie uroczyście zostało podpisane znowelizowane porozumienie o współpracy pomiędzy 9 Braniewską Brygadą Kawalerii Pancernej, reprezentowaną przez dowódcę Brygady płk. Jana Rydza a Zespołem Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, reprezentowanym przez dyrektora Mariana Matuszczaka.

Szkoła współpracuje z Brygadą od 2009 r., ale w związku z reorganizacją Sił Zbrojnych zmiany uległy niektóre przepisy, stąd wynikła potrzeba podpisania nowego zaktualizowanego porozumienia podpisały je także inne szkoły współpracujące z Brygadą). Aktu tego dokonano w Sali Tradycji Brygady w obecności delegacji uczniów /kadetów/. Zaszczytu tego dostąpili: Aneta Chojecka, Julia Anigacz oraz Jacek Włodarczyk.

Po podpisaniu dyrektor szkoły podziękował dowódcy brygady za dotychczasową doskonałą współpracę oraz udział „dniach otwartych”. Wręczył także dowódcy okolicznościową naszywkę rozpoznawczą noszoną przez kadetów I klasy mundurowej. Na naszywce oprócz godła szkoły i herbu Pasłęka znajduje się także godło 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

W dalszej części uroczystości dowódca brygady zaprosił wszystkich uczestników w na skromny poczęstunek przy kawie, gdzie nastąpiła szeroka wymiana poglądów na temat dalszej współpracy. Szkolenie wojskowe i patriotyczne wychowanie młodzieży jest w obecnych czasach bardzo ważne. Zgodnie z porozumieniem tradycyjnie już w maju czekają dwie klasy obozy szkoleniowe na bazie brygady a we wrześniu udział III klasy w uroczystościach patriotycznych.

Bolesław Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Znowelizowane porozumienie