W dniach 30.09-04.10.2013 r. odbył się obóz szkoleniowy III klasy LO o nachyleniu obronnym w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie. Kadeci po raz trzeci i ostatni w ramach nauki w klasie o nachyleniu obronnym znaleźli się w warunkach koszarowych. Tu zapoznali się z warunkami pracy i służby żołnierzy zawodowych oraz sprzętem wojskowym, i uzbrojeniem.

Od pierwszego dnia kadeci musieli przestrzegać obowiązujących regulaminów oraz porządku dnia. Uczestnicy obozu wzięli udział w treningu strzelania. Na strzelnicy pistoletowej położonej naprzeciw koszar odbyli strzelanie z pistoletu pneumatycznego, zgodnie z programem strzelań, czyli przestrzeganiem wszystkich komend oraz warunków bezpieczeństwa. Strzelali do tarcz bojowych 23P). Najlepszym strzelcem okazał się kadet Adam Dyl. W ramach tzw. punktów nauczania kadeci uczyli się zakładać najnowszy typ maski przeciwgazowej MP-5 oraz odzież ochronną. Szkolenie kadetów obejmowało również zapoznanie z rolą i zadaniami sekcji S-1, czyli personalno-wychowawczą, S-2, czyli rozpoznania, S-3 – operacyjną, S-4 – logistyczną i S-5 – łączności i dowodzenia, S-6 – współpracy cywilno-wojskowej. Największe zainteresowanie wzbudziła sekcja operacyjna, czyli mózg i serce brygady - miejsce gdzie planuje się wszystkie przedsięwzięcia brygady. Szkolenie wypełniał codzienny trening musztry. Był on jednocześnie przygotowaniem do święta brygady.

Uroczystości święta brygady rozpoczęto mszą w intencji 9 Brygady Kawalerii Pancernej koncelebrowaną przez kapelanów trzech obrządków. Przeglądu pododdziałów, w tym także plutonu z ZSEiT Pasłęk, dokonał wiceminister Obrony Narodowej gen. broni Waldemar Skrzypczak. Defilada pododdziałów zakończyła święto.

Na uroczystości obecny był zaproszony przez Dowódcę Brygady dyrektor ZSEiT w Pasłęku Marian Matuszczak.

mjr B. Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Obóz szkoleniowy kadetów z Zespołu Szkół Ekonomicznych I Technicznych w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Obóz szkoleniowy kadetów z Zespołu Szkół Ekonomicznych I Technicznych w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Obóz szkoleniowy kadetów z Zespołu Szkół Ekonomicznych I Technicznych w Pasłęku