Uprzejmie informujemy, że Przewodniczący Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości EUCPN) ogłosił kolejną edycję corocznego konkursu na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania PrzestępczościECPA). W roku bieżącym za przeprowadzenie konkursu na poziomie międzynarodowym odpowiedzialna jest Litwa, jako kraj przewodniczący w Radzie Unii Europejskiej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprasza do udziału wtegorocznym konkursie terenową administrację rządową, administrację samorządową i służby państwowe, jak również organizacje pozarządowe.

W roku 2012 laureatem nagrody został duński projekt „Your Police Officer”. Natomiast polski projekt „Bezpieczny Senior” został laureatem nagrody ECPA w 2010 roku.

Tematem tegorocznego konkursu oraz Konferencji Dobrych Praktyk Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości EUCPN) jest: „Zapobieganie przemocy domowej”.

Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu zostanie ogłoszony podczas konferencji dobrych praktyk EUPCN w grudniu br. na Litwie. Nagrodę główną w konkursie stanowi kwota 10.000 Euro wraz z trofeum i dyplomem ponadto regulamin konkursu przewiduje przyznanie 2 nagród po 5.000 Euro dla 2 wyróżnionych projektów.

Zgodnie zregulaminem konkursu, projekty do konkursu powinny być przesyłane do odpowiednich urzędów wojewódzkich, które po wyborze najlepszego projektu ze swojego województwa, przekazuje formularz konkursowy do MSW. Polski kandydat do nagrody ECPA zostanie wybrany przez komisję powołaną przez Departament Nadzoru MSW.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że osobą wyznaczoną do kontaktów roboczych wMSW jest Pani Marta Jankowska-Oklejak, Krajowy Przedstawiciel wEUCPN tel.: 2260 147 05e-mail: marta.jankowska@msw.gov.pl ).

Elektroniczna wersjadokumentów dotyczących konkursuznajduje się na stronie: www.msw.gov.pl/pl/wspolpraca-miedzynarod/eucpn-europejska-siec/eucpn/8630,dok.html.

Informacja ogóna o konkursie

Europejska Nagroda w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości ma na celu nagrodzenie najlepszych projektów w zakresie zapobiegania przestępczości.

Udział w konkursie jest otwarty dla każdego projektu, czy też inicjatywy. Natomiast celem projektu musi być zmniejszenie przestępczości i strachu przed przestępczością w ramach określonego tematu. W konkursie biorą udział projekty już zakończone i poddane ewaluacji.

Projekty mogą być składane m.in. przez władze lokalne, jednostki policji, szkoły, grupy wspólnotowe, kluby sportowe, organizacje młodzieżowe, czy też organizacje zrzeszające wolontariuszy.

Każde państwo może zgłosić tylko 1 projekt do Europejskiej Nagrody w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości.

żródło: https://www.msw.gov.pl/pl/wspolpraca-miedzynarod/wspolpraca-unijna