W Kamionku Wielkim pod Elblągiem odbyły się obchody 10-lecia Zakładu Aktywności Zawodowej. Był to czas nie tylko na podsumowanie dotychczasowej działalności Zakładu ale również na przedstawienie planów na przyszłość.

Podczas uroczystości obecni byli m.in. starosta powiatu elbląskiego Sławomir Jezierski, przewodniczący rady powiatu Ryszard Zagalski oraz pracownicy zakładu. Następnie swoje przemówienie wygłosił dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej Janusz Otręba. Przedstawił charakterystykę placówki, jej zadania. Przypomniał także historię i ciężkie początki. Z początku obiekty były praktycznie w stanie ruiny, został przeprowadzony kapitalny remont. Z roku na rok odbywały się kolejne modernizacje budynków. Ostatnią inwestycją była instalacja modułów solarnych, które są one obecnie w fazie testów.

Istotnym zadaniem zakładu jest pomoc w zatrudnieniu na rynku otwartym. Dotychczasowo pracę udało się znaleźć dziesięciu podopiecznym, ponadto w tym roku aż trzem. Podczas przemówienia były wyświetlane fotografie, które przedstawiały, jaką drogę przeszedł ZAZ przez te wszystkie lata.

Następnie głos zabrał starosta Sławomir Jezierski. Wspomniał, że miał przyjemność podejmować decyzję o powstawaniu zakładu. Po czym zwrócił uwagę na szczególną rolę, jaką on pełni. Jest to przede wszystkim spełnianie potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ich samorealizacji. Podkreślił też, że zakład jest to istotne miejsce terapii.

- Pieniądze ulokowane w instytucje, były jednymi z najlepiej wydanych przez władze. Decyzja o powołaniu Zakładu Aktywności Zawodowej była jednogłośna i jedna z najkorzystniejszych –mówił Ryszard Zagalski, przewodniczący rady powiatu.

Przedstawicielka burmistrza miasta Tolkmicka, wręczyła na ręce dyrektora list gratulacyjny.

Na zakończenie ponownie głos zabrał kierownik placówki Jan Otręba. Przystąpił do wręczania nagród, listów z podziękowaniami oraz dyplomów dla zasłużonego pracownika. Jeszcze raz podziękował wszystkim przybyłym, w szczególności pracownikom. Powiedział, że wszyscy tutaj tworzą wielką rodzinę.

Taka uroczystość to też chwila, kiedy warto spojrzeć do przodu. Jak przyszłość placówki widzi jej kierownik?

- Myślę, że te dziesięciolecie to tylko jeden z etapów rozwoju zakładu. A w przyszłości, kiedy Zalew Wiślany, będzie żył innym życiem. Powstanie może kanał żeglugowy, to takie miejscowości jak Kamionek, Suchacz czy Tolkmicko, będą miały szansę rozwoju. W tym także my dopatrujemy szansę, ponieważ jesteśmy w samym centrum parku krajobrazowego. Jeżeli finansowanie będzie się utrzymywało na tym samym poziomie, perspektywy rozwoju naszej placówki są dosyć duże – mówił Jan Otręba.

Zakład Aktywności Zawodowej powstał w 2003 roku. Był to drugi taki ośrodek na terenie Warmii i Mazur, a szósty w skali całego kraju. Zajmuje się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, w szerokim tego słowa znaczeniu. Stara się zapewnić możliwie najwyższy poziom jakości życia podopiecznych, integrację społeczną oraz możliwość zatrudnienia na wolnym rynku. W skład placówki wchodzi pralnia, stolarnia, zakład wikliniarski oraz tapicerski. W ramach wymiany, pracownicy mają możliwość wyjazdów do Włoch, Turcji czy Szwecji. ZAZ był niejednokrotnie obecny na targach, w Starym Polu i w Olsztynie, oraz innych imprezach handlowych. Zatrudnienie znajduje tam 52 osoby, z czego 37 to osoby niepełnosprawne.

Mateusz Turczyk

Materiał z serwisu www.elblag.net

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Zakład Aktywności Zawodowej obchodzi 10-lecie istnienia
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Zakład Aktywności Zawodowej obchodzi 10-lecie istnienia