W dniu 7 czerwca do Warszawy, a właściwie jej dzielnicy Rembertów, gdzie mieści się Akademia Obrony Narodowej AON) udała się delegacja Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku celem uroczystego podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią a Szkołą.

W skład delegacji wchodzili: Marian Matuszczak, dyrektor szkoły, mjr rez. Bolesław Czechowski, nauczyciel szkolenia wojskowego oraz kadeci z klasy II LO – obronnej: Małgorzata Bujel, Aneta Chojecka i Jacek Włodarczyk. Po dość wyczerpującej podróży dotarliśmy do Klubu Akademii, gdzie na wstępie w Sali Tradycji zostaliśmy zapoznani z historią i rolą uczelni w dziejach naszej Ojczyzny.

Potem nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia. Ze strony Akademii podpisali je:

-dr Aneta Nowakowska-Krystman - prorektor do Spraw Studenckich AON

-płk dr hab. inż. Maciej Marszałek - dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego

Ze strony Zespołu Szkół Technicznych i Ekonomicznych :

-mgr Marian Matuszczak – dyrektor Szkoły

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym, Akademia otworzyła swoje drzwi także dla cywili i prowadzi studia wyższe licencjackie i magisterskie) i podyplomowe dla osób cywilnych w obszarach bezpieczeństwa i obronności. Ukończenie studiów nie powoduje automatycznego uzyskania stopnia oficerskiego, lecz ułatwia przyjęcie absolwenta do zawodowej służby wojskowej. Studiować można na Wydziale Zarzadzania i Dowodzenia oraz na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego.

Porozumienie stwarza szerokie możliwości współpracy z uwagi na to, że Akademia jest wiodącą kuźnia kadr w naszych Siłach Zbrojnych i ma pełne możliwości przestawienia aktualnych problemów dotyczących obronności i rozwoju Wojska Polskiego oraz współpracy i naszego członkowstwa w NATO. W ostatnim czasie odbył się panel dyskusyjny z Sekretarzem Generalnym NATO Andersem F. Rasmussenem, w którym moglibyśmy uczestniczyć, jeśli wcześniej mielibyśmy podpisane porozumienie.

Bolesław Czechowski, ZSEiT

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Akademia Obrony Narodowej obejmuje patronatem klasy mundurowe ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Akademia Obrony Narodowej obejmuje patronatem klasy mundurowe ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Akademia Obrony Narodowej obejmuje patronatem klasy mundurowe ZSEiT w Pasłęku