W dniu 04.06.2013 r. przy Nadleśnictwie Elbląg odbył się I DRUŻYNOWY BIEG NA ORIENTACJĘ szkół ponadgimnazjalnych o profilu lub z innowacją mundurową „MUNDURINO 2013”. Dziesięć 5-osobowych drużyn rywalizowało ze sobą nie tylko w zakresie sprawności fizycznej, ale przede wszystkim zaprezentowały wiedzę i umiejętności, które charakteryzują służby mundurowe.

Nadleśnictwo, Policja, Wojsko Polskie, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna przygotowały po dwa stanowiska, tzw. PKZ czyli Punkty Kontrolne- Zadaniowe, gdzie poszczególne drużyny musiały zaliczać zadania, np. zakładanie odzieży ochronnej, odgadywanie gatunków drzew, szukanie wykrywaczem min części metalowych, zakładanie stroju bojowego strażaka, zdejmowanie linii papilarnych. Po wykonaniu danego zadania drużyna pobierała mapę do biegu na orientację i musiała znaleźć Punkt Kontrolny /PK/ w parku leśnym „Bażantarnia”. Po potwierdzeniu znalezienia punktu na karcie startowej wracała na polanę i realizowała kolejny PKZ i znowu pobierała mapę i biegła szukać kolejnego punktu kontrolnego w lesie /około 300-400m/, aż zaliczyła 10 Punktów Kontrolno-Zadaniowych i 10 Punktów Kontrolnych.

Rywalizacja była bardzo zacięta. Drużyny walczyły do upadłego. Zawodnicy zdejmowali z siebie zbędne odzienie, dostawali kolki, pocili się nieźle, popijając w biegu napoje chłodzące. Należy zwrócić uwagę, że w skład drużyny /zgodnie z regulaminem/ musiała wejść co najmniej jedna dziewczyna i wydawało się, że może opóźniać bieg, ale to właśnie dziewczyny były tym motorem, który napędzał każdą drużynę. Po sprawdzeniu kart startowych, czyli podpisów kierowników PKZ oraz odbić perforatorów na PK i czasów osiągniętych przez poszczególne drużyny kolejność zespołów, które znalazły się na podium była następująca:

I miejsce- ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH I TECHNICZNYCH – PASŁĘK drużyna z II klasy o nachyleniu obronnościowym- kapitan-kadet Małgorzata BUJEL)

II miejsce- ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNO-INFORMATYCZNYCH - ELBLĄG

III miejsce- ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH - ELBLĄG

Klasa I o nachyleniu obronnościowym drugi zespół) z ZSEiT PASŁĘK zajęła doskonałe VI miejsce.

Zwycięzcy otrzymali puchar, piękny stylizowany dyplom w dużym formacie, koszulki „MUNDURINO” oraz słodycze. Każda drużyna została uhonorowana dyplomami, koszulkami i słodyczami sponsorzy). Ponadto zaprezentowano pokaz ratowania poszkodowanych w wypadku samochodowym oraz jego gaszenia wraku „malucha”) przez Państwową Straż Pożarną, cięcia pnia drzewa przez mistrza świata z Nadleśnictwa Elbląg oraz możliwości psa policyjnego - szukanie narkotyków.

Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani przez organizatorów gorącą grochówką oraz każdy mógł przy ognisku upiec sobie kiełbaskę. Pięknie zaprezentowało sie nadleśnictwo promując „Kompleks Lasów Żuławsko-Elbląskich” w specjalnie przygotowanym namiocie.

Głównym organizatorem imprezy był Zespól Szkół Zawodowych Nr 1 w Elblągu oraz Elbląski Klub Orienteeringu GRYF przy 16 Batalionie Dowodzenia im. Ziemi Elbląskiej w Elblągu. Organizatorzy już teraz zapraszają na następne MUNDURINO w przyszłym roku, ale ze wszystkimi koleżankami kolegami z klasy, aby miał ich kto dopingować i zarazem poznać na czym polega istota tych zawodów. Serdeczne gratulacje dla drużyn z PASŁĘKA za zajęcie I i VI miejsca.

Bolesław Czechowski, prezes EKO GRYF

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Veni, vidi, vici - MUNDURINO 2013