W dniach 15 i 16 maja 2013 r., w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych wPasłęku, odbyła się XIII Olimpiada „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”, której organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Elblągu oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w Elblągu.

Celem olimpiady jest szeroko rozumiana popularyzacja wiedzy i promocja walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych powiatu elbląskiego, a dodatkowo w 2013 r. Krainy Kanału Elbląskiego, wśród dzieci i młodzieży z powiatu elbląskiego.

Rozgrywki odbyły się w formie dwóch oddzielnych turniejów: dla uczniów klas VI szkół podstawowych i dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Każdy z turniejów odbył się na etapie indywidualnym i drużynowym. W rozgrywkach indywidualnych uczestnicy zmagali się z pisemnymi testami, składającymi się ze 100 pytań, zaś w rozgrywkach drużynowych grupy pisemnie odpowiadały na 4 pytania. Drużyny dodatkowo prezentowały przygotowane przez siebie prace wykonane techniką akwarelową pt. „Powiat Elbląski w akwareli”.

Pierwszego dnia w rywalizacji konkursowej udział wzięły reprezentacje pięciu szkół podstawowych: ze Zwierzna, Godkowa, Gronowa Górnego, Młynar i ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pasłęku. Następnego dnia w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych startowali uczniowie z gimnazjów: ze Stankowa, Gronowa Górnego, Dobrego, Gimnazjum Nr1 i Nr 2 w Pasłęku oraz drużyny reprezentujące Zespół Szkół w Pasłęku, Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym.

Klasyfikacja indywidualna w grupie szkół podstawowych ukształtowała się następująco:

- I miejsce – Ewa Matuszkiewicz – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pasłęku,

- II miejsce – Maciej Miszczyszyn - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pasłęku,

- III miejsce – Joanna Miazga – Szkoła Podstawowa w Godkowie.

W etapie drużynowym pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pasłęku, drugie miejsce- Szkoła Podstawowa w Godkowie, trzecie miejsce- Szkoła Podstawowa wMłynarach.

W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce indywidualnie zajęła Agnieszka Smotrycka z Gimnazjum w Dobrym, drugie - Dominika Kretek z Zespołu Szkół w Pasłęku, trzecie – Weronika Łojek z Zespołu Szkół w Pasłęku.

Klasyfikacja zespołowa ukształtowąla się następująco:

- I miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku,

- II – miejsce – Gimnazjum w Dobrym,

- III miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Atrakcyjne nagrody w klasyfikacji indywidulanej i zespołowej ufundowało Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Finał XIII Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Finał XIII Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Finał XIII Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Finał XIII Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”