W niedzielny poranek 21 kwietnia) grupa około 15 osób spotkała się o godzinie 8 rano przed budynkiem PTTK w Elblągu, aby wyruszyć na spacer Szlakiem Kopernika. Naszym przewodnikiem był Karol Wyszyński, który zabrał nas na wędrówkę po historii Elbląga i okolic oraz zabytków, które mijaliśmy po drodze.

Usłyszeliśmy o resursach, szańcach szwedzkich, „placu czerwonym” i wielu innych znanych oraz mniej znanych obiektach i miejscach. Nasza wędrówka wiodła szlakiem czerwonym, ulicami Elbląga, następnie Parkiem Traugutta, Dolinką, ulicą Chrobrego do Bażantarni.

Tam czekała na nas druga część naszej grupy. Cała już grupa w liczbie prawie 30 osób zagłębiła się w ostępy leśne. Wśród nich byli piechurzy, ale i miłośnicy Nordic Walking, rowerzyści, oraz pies w liczbie jeden. W czasie spaceru wzdłuż biegu Srebrnego Potoku spotykaliśmy innych wędrowców – piechurów, rowerzystów i biegaczy. Każdego pozdrawialiśmy miłym „Dzień dobry”. Życzliwość na szlaku jest bardzo ważna. Przebieg naszego spaceru był intensywnie utrwalany nie tylko poprzez zdjęcia aparatami fotograficznymi ale i w pamięci uczestników.

Wędrówka do Mostku Elewów była samą przyjemnością, dopiero potem zaczęły się pojawiać wzniesienia do pokonania. Oj w pewnych momentach było ciężko, ale wszyscy daliśmy radę. Przy Parasolu odbiliśmy trochę za szlaku aby w urokliwej scenerii zrobić pamiątkowe grupowe zdjęcie.

Dalej już tylko w górę i w górę. Uczestniczki wędrówki stwierdziły że jak zdobyły Giewont to „taka górka” im nie straszna. Przy rozwidleniu szlaku czerwonego i niebieskiego grupa rozdzieliła się. Przewodnik Karol wraz z około 10 osobami poszedł w dalszą wędrówkę do Dąbrowy, a pozostali uczestnicy szlakiem niebieskim udali się w stronę Elbląga. Przy wiacie Bartek zatrzymano się jeszcze na ognisko.

Uczestnicy wędrówki otrzymali pamiątkowe znaczki oraz certyfikaty. Wrażenia z ciekawie spędzonej niedzieli były miodem dla uszów organizatorów. Dziękujemy zarówno członkom PTTK jak i nie zrzeszonym za wspólne wędrowanie Szlakiem Kopernika.

Wieloetapowe wędrówki „Szlakiem Kopernika z aparatem fotograficznym” są wspólną inicjatywą Klubu Aktywnej Turystyki PTTK „Relaks” oraz Komisji Fotografii Krajoznawczej. Mają na celu przybliżenie uczestnikom piękna i historii ich „Małej Ojczyzny”, postaci Mikołaja Kopernika w związku z ogłoszeniem roku 2013 jego rokiem oraz pokazania pracy przewodników w ramach Roku Przewodników w PTTK.

Ważnym elementem jest również dokumentowanie szlaku i mijanym miejsc za pomocą zdjęć. Dla uczestników wędrówek ogłoszony został konkurs fotograficzny „Szlak Kopernikowski – znany i nieznany”.

Alicja Gronek

Fot. Artur Wyszyński