W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. Obchody Święta Niepodległości to wyraz pamięci o bohaterach „mających pomniki i ich niemających”. To także czas na refleksję o istocie patriotyzmu.

W ZSEiT w Pasłęku pamięć o walczących, o wolną Polskę uczczono 9 listopada podczas uroczystej akademii. Jej honorowymi gośćmi byli wicestarosta elbląski Maciej Romanowski i generał brygady Ryszard Jabłoński.

Oficjalną cześć uroczystości rozpoczął dyrektor szkoły Marian Matuszczak, który określił święto jako małą lekcję historii. O ważności Narodowego Święta Niepodległości, o tożsamości narodowej Polaków, o świętych dla nich symbolach narodowych i religijnych mówił w swym wystąpieniu M. Romanowski. Generał R. Jabłoński podzielił się natomiast wspomnieniami z wojny na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Mówił przede wszystkim o dzieciach - niewinnych ofiarach działań zbrojnych.

Świąteczny charakter uroczystości nadali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o ukierunkowaniu obronnym, którzy zaprezentowali się w pełnym umundurowaniu. Najlepszy kadet tego profilu -Wojciech Wasylków – otrzymał z rąk generała statuetkę.

W części artystycznej uczniowie klas pierwszych zilustrowali drogę Polski do odzyskania niepodległości. W poetyckim montażu przybliżyli postaci wielkich Polaków - Józefa Piłsudskiego, Lecha Wałęsy i papieża Jana Pawła II. Przypomnieli apel Ojca Świętego do młodych, by „więcej być”, bo „przyszłość Polski zależy od nas”.

M. Gawrysiuk

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Obchody Święta Niepodległości w ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Obchody Święta Niepodległości w ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Obchody Święta Niepodległości w ZSEiT w Pasłęku