Przejdź do treści.

Menu

Pasłęk, to miasto niezwykłe. Ze względu na swoje położenie jak i na bogatą historię. Przez lata uznawane było za twierdzę nie do zdobycia. Z czasów Zakonu miało przydomek ‘orlego gniazda’ lub ‘gniazda rozbójników’. Te i inne fakty sprawiły, iż postanowiliśmy przypomnieć dawne czasy, szczególnie okres średniowiecza i zorganizować Jarmark.

I Jarmark św. Bartłomieja odbył się 24 czerwca 1997 roku, a inicjatorem było Towarzystwo Miłośników Pasłęka, Parafia przy kościele św. Bartłomieja oraz Urząd Miasta i Gminy. Jarmark ten był wówczas integralną częścią obchodów 700-lecia Pasłęka.

Po 15 latach przerwy odżyła idea zorganizowania II edycji Jarmarku. Z inicjatywy osób prywatnych, Towarzystwa Miłośników Pasłęka i Kuźni Pruskiej podjęto się organizacji Jarmarku. Do organizacji imprezy włączono Urząd Gminy oraz MOSIR.

Program imprezy składał się z kilku części. Pierwsza, to kiermasz handlowy, który funkcjonował już od godzin porannych. Brali w nim udział wystawcy z wielu miast. Byli to kolekcjonerzy, producenci żywności, różnych ozdób oraz zabawek. Były kramy z rekwizytami rycerskimi, z wyrobami rękodzielniczymi itp. Przez cały czas trwania Jarmarku dzieci zapoznawały się z grami i zabawami średniowiecznymi przygotowanymi przez Muzeum Elbląskie.

Druga część to uroczysty przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami Starego Miasta. Pod Ratuszem Miejskim odbyła się ceremonia nadania praw miejskich. Po odczytaniu aktu lokacji i podziękowaniach ze strony gospodarza miasta odbył się koncert muzyki dawnej wykonanej przez przedszkolaków. Salwa dział armatnich dodatkowo uatrakcyjniła ten moment.

Następnie orszak udał się na dziedziniec zamkowy, gdzie odbywały się konkursy dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Bardzo ciekawą inscenizację pt. ‘Legenda o powstaniu Pasłęka’ przygotował Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych. Równie interesujące były inscenizacje przygotowane przez Gimnazja nr 1 i 2 pt. ‘Sceny z historii Pasłęka’ i ‘Sąd nad przekupkami’.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się konkurs na przebranie średniowieczne. Trzeba przyznać, że stroje były bardzo efektowne. Fantastycznie prezentowały się przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Bardzo ciekawa inscenizacja historyczna odbyła się nieopodal Bramy Młyńskiej. Można było zobaczyć, jak wyglądały pojedynki rycerskie oraz zdobywanie zamku. Ostrzał z ciężkiej artylerii oraz łuczników dodatkowo ubarwił to przedstawienie.

Pokaz tańca z ogniem stanowił następny punkt programu. Sceneria murów i bramy dodatkowo uatrakcyjniała widowisko.

Jedną z atrakcji Jarmarku był koncert Łukasza Jemioły, uczestnika programu X-Factor.

Jarmark zakończyły występy dwu grup tańca z ogniem pochodzące z gminy Pasłęk. Szczególnych efektów świetlnych dostarczył przedstawiciel Muzeum Elbląskiego.

Jarmark przyciągnął tłumy ludzi, nie tylko z Pasłęka ale i przyjezdnych. Mamy nadzieję zorganizować go powtórnie w 2013 roku. Chcemy, aby impreza ta na trwałe wpisała się do kalendarza imprez i znana była w naszym regionie.

Jan Kozłowski

bip.powiat.elblag.pl

bip

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski