W piątek, 21 września, odbyła się XVII sesja Rady Powiatu w Elblągu, podczas której m.in. przekazano prom „Wacław II” samorządowi miasta Nieszawa, wręczono stypendia Starosty Elbląskiego, a także zapoznano się z informacjami na temat stanu środowiska na obszarze powiatu oraz stanu i struktury bezrobocia.

Na początku sesji wicestarosta Maciej Romanowski wręczył uczniom osiągającym wybitne wyniki w nauce i sporcie stypendia Starosty Elbląskiego za II semestr roku szkolnego 2011/2012. Otrzymali je:

z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu - Ewelina Pobiarżyn;

z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Elblągu - Dominika Czerwieniak, Katarzyna Przybylińska, Monika Tabor;

z Zespołu Szkół w Pasłęku - Iwona Abramska, Elwira Bębenek, Aleksandra Bojar, Urszula Dyl, Katarzyna Gago, Daniel Gierałtowski, Sylwia Grech, Łukasz Hulanicki, Anna Ignasz, Zuzanna Ignatowicz, Jan Jaskot, Piotr Kowalczyk, Michalina Kryszczuk, Dominika Lemańska, Agata Leśniewicz, Weronika Łojek, Monika Makarska , Dawid Miszczuk, Kacper Oleszczuk, Agnieszka Pietkiewicz, Dominika Radykield, Paulina Rama, Edyta Rybicka, Arkadiusz Sadowski, Olga Senyszyn, Monika Tarasiuk, Magdalena Witka, Leszek Wróbel, Agata Żych. Wysokość stypendium wynosi od 200 do 550 zł.

Radni zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Zarządu Powiatu w Elblągu za okres od 28 czerwca 2012 r. do 21 września 2012 r., które złożył wicestarosta Maciej Romanowski. Następnie informację o stanie środowiska na obszarze powiatu elbląskiego w 2011 roku przedstawiła Romana Cichoń, kierownik Działu Inspekcji z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Analizy i oceny struktury bezrobocia na terenie Powiatu Elbląskiego za I półrocze 2012 roku dokonała Marta Kłosińska-Wyżlic, kierownik Rynku Pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. Informację o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2012 przedstawiła skarbnik Edwarda Mazurkiewicz.

Ważnym momentem było podjęcie przez radnych uchwały sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Gminie Miasto Nieszawa, po której nastąpiło podpisanie umowy przekazującej prom pasażersko-samochodowy „Wacław II” samorządowi miasta Nieszawa. Ze strony Powiatu Elbląskiego umowę podpisali Joanna Naspińska, członek Zarządu Powiatu, oraz wicestarosta Maciej Romanowski, zaś miasto Nieszawa było reprezentowane przez burmistrza Mariana Tołodzieckiego i skarbnika miasta Mariana Ochocińskiego. Zgodnie z zapewnieniami burmistrza Tołodzieckiego, prom pod niezmienioną nazwą będzie służył turystom odwiedzającym Nieszawę. Zostanie na nim umieszczona tabliczka z informacją o jego historii i fakcie przekazania przez powiat elbląski.

Radni podjęli w czasie sesji 15 uchwał, zgodnie z przyjętym wcześniej porządkiem obrad.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: XVII sesja Rady Powiatu w Elblągu
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: XVII sesja Rady Powiatu w Elblągu